Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ministerstwo Zdrowia: Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 [LIVE]

Facebook Twitter

Od grudnia 2020 roku Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia prowadziła badania nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. Dziś zaprezentowano wyniki badań.

Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Dofinansowanie dla badania nad amantadyną w Polsce

W grudniu 2020 roku Agencja Badań Medycznych w odpowiedzi na zlecenie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego rozpoczęła badanie dotyczące zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Badanie ma na celu potwierdzić, czy napływające doniesienia o skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu Parkinsona zapobiega również rozwojowi COVID-19.

Pomysł badania nad amantadyną wywodził się z lubelskiego ośrodka, który w pierwszej fazie pandemii zgłosił się do Agencji Badań Medycznych. Wówczas nie było jeszcze przesłanek, aby go podjąć. Amantadyna, która była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jedynie jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

Przeprowadzone wiosną 2020 badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę z powyższych wskazań, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie rozwinął ciężkich objawów choroby. Podobnych obserwacji u pacjentów z chorobą Parkinsona dokonała także grupa z Cambridge University, która postulowała konieczność przeprowadzenia szerszych badań klinicznych w tym zakresie.

dr n. med. Radosław Sierpiński: Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to właśnie poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa

– podsumowywał na stronie Agencji Badań Medycznych jej Prezes dr n. med. Radosław Sierpiński.

prof. Konrad Rejdak: Analizując mechanizm działania leku sądzimy, że amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności amantadyny w COVID-19 jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, t.j. przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).

– podkreślał na stronie Agencji Badań Medycznych lider projektu – prof. Konrad Rejdak (Kierownik Katedry I Kliniki Neurologii; Uniwersytet Medyczny w Lublinie).

Badania realizują ogólnopolskie ośrodki:

  1. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie; Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
  2. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
  3. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,
  4. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie,
  5. Pracownia Medycyny Rodzinnej; Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski,
  6. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu
  7. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.

Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19

Dziś (11.02) Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało wstępne wyniki badania nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.

Prof. Adam Barczyk: Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo

-mówił dziś na konferencji prasowej profesor Adam Barczyk.

Prof. Adam Barczyk. Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Radosław Sierpiński: Przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu

-komentował prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Bartłomiej Chmielowiec: Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnej rekomendacji, również zagranicą. Poza nieskutecznością tej terapii, może ona nieść zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta

-mówił dziś (11.02.) na konferencji Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik pacjenta w Ministerstwie Zdrowia.

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik pacjenta w Ministerstwie Zdrowia. Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Maciej Miłkowski: Amantadyna w przebiegu COVID-19 nie jest i nie była zalecana. Nadal prowadzone są badania nad jej skutecznością w Lublinie na innej grupie pacjentów. W najbliższym czasie poinformujemy o wynikach.

Maciej Miłkowski, Wiceminister Zdrowia ds. leków. Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Zobacz całą konferencję:

(Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Agencja Badań Medycznych).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj