Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mistrz! Bartosz Giemza z Rybnika – czy będzie pierwszym Polakiem, który wystartuje…

Facebook Twitter

...w Pucharze Świata UCI BMX SX w Manchesterze i Mistrzostwach Europy UEC w Pardubicach? Jeżeli liczyć na zdolności 23-letniego zawodnika śmiało można powiedzieć, że tak! Bowiem Bartosz Giemza w tym roku zdobył tytuł Mistrza Polski BMX Racing w kategorii elita!

Bartek na rowerze BMX ściga się odkąd sport ten został włączony do dyscyplin olimpijskich, czyli od 2008 roku. „W sezonie 2012 po raz pierwszy w karierze zdobyłem tytuł Mistrza Polski BMX Racing w kategorii elita. W Rybniku niestety ciężko jest uprawiać ta dyscyplinę ponieważ tor na Wiśniowcu przy ul. Gliwickiej przystosowany jest do rowerów MTB” – przyznaje utalentowany rybniczanin.

Dlatego w każdej wolnej chwili trenuje za południową granicą – najczęściej w mieście Trinec/ k. Cieszyna, gdzie znajduje się jeden z lepszych torów w całym Cieszynie. Poza tym, jak przyznaje Bartosz, codziennością są kilkugodzinne treningi – siłownia, trening na rowerze szosowym, basen czy bieganie. Na każdy sukces składa się bowiem nie tylko talent, ale również, a może przede wszystkim, ciężka, wytrwała praca.

A ambicje aktualnego Mistrza Polski są naprawdę duże! „W sezonie 2013, jeśli finanse pozwolą, chcę wystartować w Pucharze Świata UCI BMX SX w Manchesterze i Mistrzostwach Europy UEC w Pardubicach. Gdy wszystko się uda będę pierwszym polskim zawodnikiem, który wystartuje w tego typu zawodach. Kocham to co robię i polecam wszystkim ta wspaniałą dyscyplinę!

Wyniki Mistrzostwa Polski:

  • 2012 – I miejsce Lublin
  • 2011 – IV miejsce Dzierżoniów
  • 2010 – III miejsce Lublin
  • 2009 – II miejsce Dzierżoniów
  • 2008 – VII miejsce Tomaszów Lubelski

Jak Bartosz Giemza podsumowuje swój mistrzowski sezon? Czytaj!

Sezon 2012 zaliczam do bardzo udanych pod względem wyników i mniej udany pod względem wyjazdów i imprez rowerowych. Brakowało większych wyjazdów zagranicznych. Zima przepracowana mniej intensywnie, niż miało to miejsce w poprzednich latach.  Przed sezonem zmuszony byłem pozbyć się wszystkich rowerów MTB i chyba to pomogło mi mega zgrać się z moim nowym BMXem i osiągnąć dużo dobrych wyników. Wygrałem dwie rundy Pucharu Polski BMX Racing, zwycięstwa na pumptrackowych eventach, tak popularnych ostatnio (mega zajawa<3), 3 miejsce na Polish 4x Open w Warszawie (jako jedyny zawodnik na BMX!).

Przed najważniejszą imprezą dla mnie, Mistrzostwami Polski, dosyć dużo trenowałem u naszych południowych sąsiadów, głównie w Trincu, Jeseniku i na trialsach w Petrovicach. Same zawody przebiegały w dość trudnych warunkach ponieważ wiał strasznie silny boczny wiatr, który bardzo utrudniał jazdę, o czym przekonało się paru zawodników, kończąc zawody w karetce. W czasówce popełniłem dużo błędów i straciłem ponad sekundę do Roberta Kuleszy. Wyścigi eliminacyjne udało mi się wygrać bez problemu, ale z racji nasilającego się wiatru byłem pełen obaw przed zbliżającym się finałem. Przypadek mógł zadecydować o klasyfikacji końcowej.

W finale wybrałem 7 bramkę, miałem najdalej do pierwszego zakrętu, ale dawało mi to większą możliwość napędzenia się przed pro sekcją. Mój plan się powiódł w stu procentach. Po wyjściu z pierwszej bandy jechałem za Robertem i udało mi się go wyprzedzić w locie na pro sekcji. Do końca jechałem mega skupiony i powiększałem przewagę nad resztą stawki. Piękne uczucie, pracowałem na ten tytuł ładnych parę lat i w końcu się udało. 

Sezon udało się dokończyć bez poważnych upadków i kontuzji. Powoli zaczynam przygotowania do nowego sezonu, lecząc przy okazji plecy, które cały sezon dawały o sobie znać. W sezonie 2013 plany są poważne, UCI BMX SX World Cup Manchester , UEC Mistrzostwa Europy Pardubice, Morawska Liga BMX i Puchar Polski. Oczywiście w grę wchodzą finanse, ale dam radę!

Mistrzostwa Polski BMX Racing 2012 – elita finał

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj