Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych i szybkich. W stawce szachiści z regionu

Facebook Twitter

Szachiści z regionu w walce o tytuły Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych i szybkich. Ta międzynarodowa impreza w katowickim Spodku już od piątku (17.12.).

W stawce nie zabraknie zawodników ze Śląska

– podkreśla Michał Paździora, wiceprezes ds. organizacyjnych Śląskiego Związku Szachowego.

Michał Paździora: Z Jastrzębia będzie dość spora grupa, także grupa z Katowic. To będą takie dwa silne kluby, ale pozostałe kluby, także będą miały swoich przedstawicieli. W zeszłym roku robiliśmy tę imprezę w formule online, w tym bardzo jesteśmy zadowoleni, że udało się ją zrobić stacjonarnie.

Michał Paździora, wiceprezes ds. organizacyjnych Śląskiego Związku Szachowego

Na starcie stanie wielu mistrzów z czołówką polską na czele, w turnieju zagra m.in. arcymistrz Jan-Krzysztof Duda czy Daniel Sadzikowski. Jak podkreśla Sadzikowski, Śląsk ma duże tradycje w szachach:

Daniel Sadzikowski: Nie tylko pod względem seniorskim, ale także juniorskim. Mamy mnóstwo szkółek szachowych na Śląsku, ta edukacja szachowa rozwija się w szybkim tempie, mamy mnóstwo młodzieży, która aspiruje na takich graczy jak arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, mam nadzieję, że wyrośnie następny i to właśnie w naszym regionie.

Szachy błyskawiczne są bardzo widowiskowe

– podkreśla Daniel Sadzikowski:

Daniel Sadzikowski: Są to rozgrywki bardzo dynamiczne i pełne błędów. Szachiści wiedzą, że im mniej czasu, tym większa szansa na popełnienie błędów, które są kluczowe w rozegraniu partii. Niektórzy gracze są ekspertami w takich właśnie dziedzinach, bo lubią grać bardziej w oparciu o intuicję niż  liczenie wariantów. Intuicja w szachach błyskawicznych jest bardzo istota, nie wszyscy gracze mają ten sam styl. Ci gracze, którzy potrafią grać intuicyjnie, będą faworytami.

Arcymistrz szachowy Daniel Sadzikowski

Organizatorzy cieszą się, że udało się przygotować imprezę w trybie stacjonarnym. Wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej podkreśla, że to trzecia impreza w randze Mistrzostw Europy w Katowicach:

Łukasz Turlej: Myślimy o wydarzeniach rangi Mistrzostw Świata, które się bardzo rzadko nawet w Europie odbywają. Te najważniejsze szachowy wydarzenia jeżdżą po świecie i powodują zainteresowanie szachami wśród szerokiej rzeszy osób. Wracając do przeszłości, jestem niesamowicie zadowolony z tego co wspólnymi siłami  ludzie ze Śląska, ale nie tylko, udało się zrobić dla promocji szachów, dla zainteresowania nimi.

Łukasz Turlej: W Międzynarodowej Federacji Szachowej widzimy jak działają inne związki, czy krajowe, czy regionalne i widzimy jak dobrze to działa na Śląsku. Bardzo bym chciał, aby inni też tak działali. Jeżeli wszędzie byłoby takie zaangażowanie w szkolenie, w organizację imprez, takie jak w Katowicach, to szachy byłby wiodącą dyscypliną na święcie.

Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej

Wiceprezes zarządu Funduszu Górnośląskiego SA Jacek Miketa podkreśla, że fundusz wybrał szachy, jako dyscyplinę sportu, którą od lat wspiera i to nie jest przypadek:

Jacek Mikieta: Widzimy na tych turniejach wiele młodych twarzy i serce rośnie gdy się na to patrzy. Pandemia przyhamowała te turnieje i spotkania, ale z drugiej strony spowodowała duży rozwój szachów. Mamy możliwość gry online, a gdy w pandemii siedzieliśmy w domu, nie wiedząc co robić, zwróciliśmy oczy właśnie ku szachom. W dzieciństwie każdy próbował grać, warto do tego wracać: z dziećmi, z dziadkiem… Zacząć uczyć się logicznego myślenia. Uczyć trzeba się całe życie, ale tak samo jak czytanie rozwija, tak rozwijają nas szachy i są doskonałym uzupełnieniem aktywności fizycznej.

Jacek Mikieta: Szachy są powiązane z przedsiębiorczością, wielu przedsiębiorców, którzy przychodzą do funduszu, widzą, że szachy wspieramy i chwali pomysł, by Fundusz Górnośląski związany był właśnie z szachami.

Jacek Miketa, wiceprezes zarządu Funduszu Górnośląskiego SA

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych i szybkich w katowickim Spodku od piątku (17.12.) do niedzieli (19.12.). W zawodach weźmie udział ponad pół tysiąca zawodników. W tym roku to największa otwarta tego typu impreza w Europie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022