Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mistrzynie Świata w Radiu 90: Mażoretki z Niedobczyc odniosły sukces w Chorwacji

Facebook Twitter

Cztery tytuły Mistrzyń Świata i trzy tytuły Wicemistrzyń Świata. Z ogromnymi sukcesami wróciła do regionu Rybnicka Akademia Mażoretek ENIGMA.

Zespół trenujący w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach wspaniale zaprezentował się pod koniec września w chorwackim Zagrzebiu. Teraz, kiedy emocje już trochę opadły, dziewczyny i ich trenerki odwiedziły nasze studio. Trenerki to Michalina Michalik-Newe i Karolina Pęcherczyk.

Jak trenuje się mistrzynie?

Michalina Michalik-Newe: Dziewczyny są bardzo zdyscyplinowane i pracowite – to jest chyba główny sukces. Mamy zajęcia trzy razy w tygodniu po dwie, trzy godziny, też wielogodzinne treningi w weekendy przed zawodami. Myślę, że to jest właśnie nasz sukces. Panuje też u nas rodzinna atmosfera i to jest myślę głównym źródłem tego.

Karolina Pęcherczyk: Mamy pięć grup wiekowych, mamy setkę dzieci – około, bo teraz był dodatkowy nabór, także dodatkowe dziewczyny przyszły – ale około setka dzieci. Pięć grup wiekowych – od maluszków od  trzeciego roku życia, a nasza najstarsza tancerka ma 22 lata.

Michalina Michalik-Newe: Mamy tak naprawdę trzy grupy konkursowe: kadetki, juniorki i seniorki.

Układaniem choreografii zajmuje się również jeszcze jedna trenerka, Lenka Bachova, która przyjeżdża do Rybnika z Czech.

Mażoretki z Rybnika-Niedobczyc Mistrzyniami Świata w Zagrzebiu/ mat.prasowe

Na Mistrzostwa Świata do Zagrzebia pojechał zespół złożony z 25 mażoretek. Po raz pierwszy brały udział w zawodach tej rangi. Jak się tam czuły?

Jest to jednak duży stres. Jeśli wychodzi się już na scenę, to ten stres po prostu opada i jak są już wyniki – to jest po prostu szczęście.

Na pewno stres towarzyszy, jednak kiedy już się wychodzi na scenę, to już się skupia w stu procentach na układzie, żeby wszystko dobrze zatańczyć. Potem już jest ten ostatni moment czekania na wyniki – każdy jest taki podekscytowany i nie może się doczekać jakie zdobędzie miejsce.

Jeśli tam się nie jest, to jest ciężko uwierzyć, jakie to są emocje.

Szczególnie przed samym startem, jak już się stoi i jest jedna dziewczyna przed nami, i nasza kolej, ale jak już się jest na tej scenie to emocje opadają – zatańczymy i już. Później, na ogłoszeniu wyników, to jest jeszcze bardziej stres, kiedy nie wie się co się zdobędzie – emocje nie do opisania…

Jak wyglądają kulisy Mistrzostw Świata Mażoretek? Mówią: Julia Pisarek, Zuzia Mazurek, Magda Zaremba i Gracjana Wiśniewska:

Przygotowania trwają około trzech, czterech godzin na cały makijaż. Przed występem oczywiście jeszcze przypominamy sobie choreografię, robimy porządną rozgrzewkę i tak to właśnie wygląda.

Na początku rozpoczęcia Mistrzostw jest oficjalne otwarcie, gdzie są przedstawiane wszystkie zespoły, trenerzy, jury.

My wtedy stoimy i wszyscy się przedstawiają. To wszystko się tak zaczyna i rozkręca. Wszystko jest już takie pozytywne – naprawdę bardzo fajne przeżycie…

Jednak to pomaga, bo to jeszcze taka rodzinna atmosfera, takie przedstawienie tych dziewczyn. To jest jednak takie, że jesteśmy tu, na tych Mistrzostwach Świata – to jest dla nas takim wielkim osiągnięciem, ale jednak wtedy też stres towarzyszy, bo uświadamiamy sobie, że to już się zaczęło i zaraz będziemy występować.

Mażoretki z Rybnika-Niedobczyc Mistrzyniami Świata w Zagrzebiu/ mat.prasowe

Mistrzynie i wicemistrzynie świata w Rybniku trenują już od kilku lat, posłuchajcie:

Mażoretki z Rybnika-Niedobczyc Mistrzyniami Świata w Zagrzebiu/ mat.prasowe

Duży wkład w sukces dzieci mają oczywiście też rodzice:

Jest to duży wysiłek dla rodzica.

– podkreślają mamy: Justyna Pisarska i Joanna Mazurek:

Musimy też swój wolny czas poświęcić, żeby dzieci zawozić na zajęcia – a jest ich naprawdę dużo.

Warto, warto. Udowodniły teraz, że już po prostu trzeba spiąć się na tyle, żeby wozić.

Miło to jest później zobaczyć.

Radość, uśmiech, te emocje i łzy – czasami szczęścia, czasami porażki – naprawdę jest to coś nie do opisania. Póki się tego nie przeżyje na własnej skórze, to jest to ciężko opisać. Każda forma ruchu, jakiejś aktywności w dzisiejszych czasach jest naprawdę na wagę złota.

Rybnicka Akademia Mażoretek ENIGMA już szykuje się do Mistrzostw Polski, które odbędą się w przyszłym roku.

Michalina Michalik-Newe: Doskonalenie siebie i start w Mistrzostwach Polski – to na początek. Naszym marzeniem są Mistrzostwa Europy, a takim, myślę, głównym celem i marzeniem Mistrzostwa Świata za dwa lata w RPA.


Mażoretki z Rybnickiej Akademii Mażoretek zdobyły tytuły Mistrzyń Świata w następujących konkurencjach:

  • defilada pompon juniorki,
  • miniformacja mix juniorki,
  • miniformacja pompon juniorki,
  • solo pompon juniorki: Emilia Nowak.

Dziewczyny Rybnickiej Akademii Mażoretek zostały wicemistrzyniami świata w konkurencjach:

  • flaga seniorki,
  • pompon juniorki,
  • duo pompon: Vanessa Knesz i Julia Pisarska

Seniorki Rybnickiej Akademii Mażoretek zostały drugimi wicemistrzyniami świata w defiladzie klasycznej. Zdobyły też czwarte miejsce w konkurencji miniformacja mix seniorki i piąte w konkurencji miniformacja flaga seniorki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023