Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

MKSz Rybnik najlepszy w szachach na Śląsku. Drugie i trzecie miejsce także pozostaje w regionie [FOTO]

Facebook Twitter

Drużyna z Rybnika najlepsza w szachach na Śląsku, tuż za nimi Jastrzębie-Zdrój, na trzecim miejscu drużyna z Żor. Ponadto awans Czerwionki-Leszczyn do ekstraligi. Zakończyły się mistrzostwa Śląska w szachach seniorów Tauron Liga Szachowa.

Kacper Tomaszewski, zawodnik MKSz Rybnik

Rozmawialiśmy z Michałem Paździorą, wiceprezesem Śląskiego Związku Szachowego.

Michał Paździora: Zakończyliśmy Tauron Ligę Śląską, drużynowe mistrzostwa Śląska seniorów, ekstraligę oraz pierwszą ligę. Myślę, że poziom sportowy jest coraz wyższy, jesteśmy z tego bardzo zadowoleni oraz z tego ile drużyn stratowało. Startowali też zawodnicy utytułowani, arcymistrzowie, osoby posiadające tytuł mistrza międzynarodowego oraz tytuł mistrza Fide. Ja osobiście też z samych wyników jestem zadowolony, bo rywalizowałem w klubie UKS „Pionier” Jastrzębie-Zdrój, wywalczyliśmy srebrny medal, wicemistrzostwo Śląska.

Michał Paździora, wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego

Zwyciężyła drużyna MKSz Rybnik. Z postawy swoich zawodników i z organizacji zawodów zadowolony jest prezes klubu Paweł Króliczek.

Paweł Króliczek: Zwyciężyliśmy z kompletem punktów, jest to duży sukces. Po raz trzeci w historii rozgrywek Miejski Klub Szachowy w Rybniku zdobył pierwsze miejsce. Nastąpiła zmiana pokoleniowa w naszym klubie i najstarszy zawodnik to – jeżeli się nie mylę- 97. rocznik. Chciałbym też pochwalić Śląski Związek Szachowy za zorganizowanie tych zawodów, pozyskanie sponsorów, to wszystko się przekłada na dobrą organizację, dobry wizerunek województwa śląskiego jako przyjaznego szachom.

Drużyna MKSz Rybnik wraz z działaczami Śląskiego Związku Szachowego

Kapitan drużyny MKZs Rybnik Kacper Tomaszewski zapowiada, że jego drużyna jest ambitna i ma zamiar powalczyć o jeszcze wyższe cele:

Kacper Tomaszewski: Jestem z tego bardzo dumny, muszę przyznać, że to była wspólna praca i w sumie wiele lat poświęcenia, bo ostatnio udało nam się wygrać te rozgrywki w 2018 roku, a jest to trzecie zwycięstwo w historii całego naszego klubu, więc zwycięstwo smakuje tym lepiej. Pierwsza liga seniorów rusza we wrześniu i mamy bardzo ambitne plany tzn. dostać się do ekstraligi seniorów, co by oznaczało w sumie bycie zawodowcem. To byłaby rywalizacja z najlepszymi zawodnikami w Polsce, czyli właściwie na świecie. Mam tu na myśli Jana-Krzysztofa Dudę, Radosława Wojtaszka i wielu innych wspaniałych arcymistrzów. Mam nadzieję, że w tym roku o to powalczymy.

Drugie drużynowe miejsce Tauron Ligii Szachowej seniorów zdobyli sportowcy z klubu UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój. Michał Redzisz z tamtejszej drużyny swoją najtrudniejszą partię wskazuje tę z zawodnikiem z Rybnika:

Radio 90: Z debiutu byłeś zadowolony?

Michał Redzisz: Zdecydowanie byłem zadowolony, rywal zaskoczył mnie, natomiast wyrównałem po debiucie i graliśmy normalną partię.

Radio 90: Ile trwała parta?

Michał Redzisz: Wydaje mi się, że około czterech godzin.

Radio 90: Jaki był środek partii, jakie zakończenie?

Michał Redzisz: Na końcu byłem faktycznie trochę zmęczony, miałem niedoczas. Jestem bardzo zadowolony z mojej drużyny, też bardzo dobrze mi się grało w ich towarzystwie. Zawsze jest dobrze się spotkać całą drużyną, bo mało jest takich okazji.

Michał Redzisz, zawodnik UKS „Pionier” Jastrzębie

Zuzanna Adamczyk z UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój także swoją najtrudniejszą partię rozegrała z zawodniczką z MKSz Rybnik, Gabrysią Króliczek.

Zuzanna Adamczyk: Miałyśmy bardzo ostrą partię i koniec końców, skończyło się remisem. Na początku miałyśmy równą pozycję, potem może miałam trochę gorszą, ale ostatecznie udało mi się wyjść na remis. Jeszcze nie analizowałam tej partii, więc nie jestem pewna.

Radio 90: Długo grałyście?

Zuzanna Adamczyk: Dość, chyba z 3,5 godziny. o nie jest zbyt długo, ale chyba to była moja najdłuższa partia na tym turnieju.

Radio 90: W jakich kolejnych zwodach weźmiesz udział. Będziesz grała w „Szachy Łączą Pokolenia” w Ustroniu?

Zuzanna Adamczyk: Będę grała, to jest turniej organizowany przez mój klub. To jest fajny turniej i zachęcam wszystkich do udziału.

Gabriela Króliczek, zawodniczka UKS „Pionier” Jastrzębie

Dodajmy, że drużyna „Skoczek” Czerwionka-Leszczyny wygrała pierwszą ligę i tym samym otrzymała awans do ekstraligi seniorów. Przypomnijmy, nadal trwają mistrzostwa Śląska w szachach Tauron Liga Szachowa juniorów.

Wyniki:

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj