Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Młode bociany w gniazdach [WIDEO]

Facebook Twitter

Pisaliśmy w tym tygodniu o potrzebie naprawy bocianiego gniazda w Palowicach, tymczasem spółka Tauron informuje co słychać w gniazdach na ich słupach energetycznych.

mat.prasowe/ tauron.pl

Bocianie gniazda na słupach energetycznych są osadzone na specjalnych platformach, wyniesionych poza przewody energetyczne. Co roku energetycy sprawdzają ich stan, ze względu na bezpieczeństwo nie tylko ptaków, ale także sieci przesyłowej. Bociany w każdym sezonie rozbudowują gniazda donosząc nowy materiał: dochodzące do dwóch metrów wysokości konstrukcje mogą ważyć nawet 2 tony.

Prace oczyszczajcie w gniazdach lub montaż platform traktujemy jako zabiegi eksploatacyjne na sieci energetycznej, ponieważ poprawiają jej bezpieczeństwo i wpływają na bezawaryjną pracę

– mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

mat.prasowe/ tauron.pl

Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane m.in. przez energetyków są bardzo istotne dla populacji bocianów w Polsce, ponieważ ptaki budując lub poprawiając wiosną gniazdo znoszą do niego także zalegające w naszym środowisku śmieci np. sznurki ze snopowiązałek, worki, szmaty, elementy plastikowe. W takie odpady mogą wplątać się zwłaszcza młode osobniki, co jest dla nich dużym zagrożeniem

– komentuje dr nauk biologicznych Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Na całej sieci TAURON Dystrybucja jest ok. 1600 gniazd. Mieszkańcy, energetycy i ornitolodzy obserwują, jak zapełniają się jajami. Samica składa jaja w odstępach dwudniowych, najczęściej wieczorem. Może złożyć do 7 jaj, ale najczęściej jest ich do 4 sztuk. Młode po wykluciu się i po okresie pierwszego wzrostu, będą przez ornitologów i we współpracy z TAURONEM obrączkowane. To kolejne wspólne działania.

Jak się mają bociany w Waszej okolicy?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2020