Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Młodzi z pomysłem na swój własny biznes

Facebook Twitter

Foodtruck z algami, poczta kwiatowa czy eko-hulajnogi - takie między innymi pomysły na e-biznes mają uczniowie szkół ekonomicznych. Za nami finał Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej - "Start do własnego biznesu", organizowanego przez Wydział Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku.

Każda z dwuosobowych drużyn prezentowała pomysł na biznes, warunkiem było wykorzystanie platformy internetowej do prowadzenia działalności:

Bardzo lubimy kwiatki, to jest nasza pasja, dlatego postanowiłyśmy założyć pocztę kwiatową. Same zajmujemy się tworzeniem bukietów, robiłyśmy bukiety ze wstążek, na przykład dla koleżanek na 18-nastki. Nie oszukujmy się, kwiaty zawsze będą potrzebne – na urodziny, czy na przeprosiny.

Bardzo fajny konkurs, można się wykazać pomysłowością i planem na biznes.

Pochwaliłyście się swoim pomysłem, to mają być eko-hulajnogi.

Zależy nam, żeby Rybnik był mniej zakorkowany, czystszy – walczymy ze smogiem. – Będą to hulajnogi elektryczne, dostarczone w leasingu od innych firm, wypożyczenie takiej hulajnogi miałoby kosztować 6 zł, później 49 gr od kilometra. Chodzimy do szkoły ekonomicznej, jesteśmy przygotowywani w zakresie prowadzenia firmy, uczymy się rozliczania, dlatego jesteśmy już teraz w pełni przygotowane do założenia tej firmy. Fajnie, że dostajemy możliwość z zewnątrz, aby się pokazać. To jest dla nas wskazówką, lekcją, oswojeniem się. 

Projekty młodych ludzi oceniała między innymi Anna Michalczyk dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku:

Młodzież była w miarę dobrze przygotowana, liczę w przyszłości na realizację.

To są takie projekty, które faktycznie mają szansę na realizację?

-Tak, mają, większość z tych pomysłów ma na to szansę.

Partnerem Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej – „Start do własnego biznesu” jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Jak mówi wiceprezes Henryk Wojtków – Uniwersytet Ekonomiczny to przyszłe kadry spółki:

Posiada odpowiedni potencjał do tego, żeby zostać naszym poważnym partnerem jeśli chodzi o nabór kadr do pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Tutaj na sali widzę dużo młodzieży, która ma szerokie zainteresowania, młodzieży innej niż jeszcze parę lat temu, otwartej na świat, na propozycje, na internet, na obszar IT, ludzie rozwinięci w innych dziedzinach niż do tej pory. Wobec powyższego – takich kadr będziemy potrzebować w przyszłości.

Dziekan Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji dr Tomasz Zieliński nie ukrywał zadowolenia z konkursu i zapowiedział, że będzie starał się obserwować dalsze poczynania młodych ludzi:

Jesteśmy bardzo ciekawi jakie będą losy laureatów. Chcemy stworzyć jakąś platformę monitorowania losów uczestników tego finału. To jest jedno z pytań, które będzie nas nurtowało – czy coś z tego wyjdzie praktycznego, aczkolwiek nie jest to naszym celem, bo nie traktujmy tych projektów tak całkiem poważnie. Natomiast niektóre są tak fantastycznie realne do zrealizowania, nawet tu i teraz i środkami relatywnie ograniczonymi, że to stanowi wartość tego pomysłu.

Regionalny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej odwiedził Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023