Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mniej pacjentów korzysta z opieki paliatywnej w pandemii. Taka możliwość jest w Rybniku

Facebook Twitter

W Poradni Medycyny Paliatywnej w NZOZ Puls-Med w Rybniku w ciągu ostatniego roku liczba wizyt udzielanych w ciągu miesiąca spadła z blisko 50 do niespełna 20. To ponad połowę mniej pacjentów. Co może być tego przyczyną?

mat.prasowe NZOZ Puls-Med

Być może chorzy są zbyt późno kierowani do poradni przez lekarzy rodzinnych

– mówi Katarzyna Zadara, pielęgniarka koordynująca w Poradni Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowym w NZOZ Puls-Med w Rybniku. Ale przyczyną może być też lęk przed osobistą wizytą w przychodni:

Katarzyna Zadara: My jako poradnia paliatywna przestrzegamy reżimów sanitarnych. U nas każdy pacjent umawiany jest na wizytę, na konkretny dzień, na konkretną godzinę, żeby czuł się bezpiecznie, żeby nie było pacjentów oczekujących w poradni w większych ilościach. Przed wejściem jest zawsze przeprowadzana ankieta wstępnej kwalifikacji odnośnie choroby koronawirusowej. Mamy płyny dezynfekcyjne dostępne dla pacjentów, przed wejściem prosimy o zdezynfekowanie dłoni. Personel medyczny również stosuje środki ochrony w formie maseczek, przyłbic, fartuszków, rękawic. Pacjent powinien czuć się bezpiecznie przychodząc.

Mniej pacjentów zgłoszonych do poradni nie oznacza, że przestaliśmy chorować. Niestety w czasie pandemii, kiedy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej został ograniczony do teleporady, wiele osób odwlekało w czasie kontakt z lekarzem. A im wcześniej uzyska się pomoc, tym lepiej:

Katarzyna Zadara: Ja tak obserwuję, że im wcześniej pacjenci do nas trafiają, tym my bardziej poprawiamy ich jakość życia i oni przez dłuższy czas mogą cieszyć się lepszym komfortem przeżywania tej choroby. Poza tym, lekarz też zawsze jest w stanie wyłapać moment, w którym tego pacjenta już należałoby przenieść do bardziej zaawansowanej opieki, czyli do hospicjum domowego. Często też pacjenci z poradni paliatywnej kierowani są też na oddziały medycyny paliatywnej, gdzie przez jakiś czas pacjent przebywa. Po czym wraca do domu i dalej opieka jest realizowana albo w poradni albo w domu.

W Poradni Medycyny Paliatywnej chory może liczyć na pomoc lekarza, pielęgniarki i psychologa:

Katarzyna Zadara: Często do nas przychodzą pacjenci, którzy do tej pory musieli jeździć do centrum onkologicznego do Gliwic, chociażby tylko po to, żeby mieć przetoczone kroplówki. A u nas na miejscu możemy to zrobić dla pacjentów. Mamy takich pacjentów. (…) Cały kompleks tej opieki pielęgniarskiej i porady psychologiczne. Jest też opieka dla rodziny osoby chorej. (…)

W całym województwie śląskim są 33 poradnie, które świadczą takie usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W Rybniku działa tylko jedna. W NZOZ Puls-Med ze wsparcia korzystają nie tylko mieszkańcy Rybnika i powiatu rybnickiego, ale także pacjenci z Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Rud czy Radlina. Są to głównie osoby chore onkologicznie, w większości na nowotwory płuc, piersi, gruczołu krokowego, narządów rodnych oraz białaczkę. Warto podkreślić, że opieka paliatywne jest darmowa dla pacjenta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj