Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mniejsze rachunki za ogrzewanie i czyste powietrze w domu. Zainwestuj w rekuperator [materiał partnera]

Facebook Twitter

Rekuperacja w domkach jednorodzinnych z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Zmiana prawa budowlanego spowodowała, że w nowobudowanych budynkach często obowiązkowa. Niewątpliwie wpływ na to ma znaczący wzrost sprzedaży urządzeń (rekuperatorów) stąd spadające ceny urządzeń oraz wzrastająca świadomość klientów, że zakup zwraca się w relatywnie szybkim tempie w postaci oszczędności na zużyciu energii na ogrzanie budynku. To nie jedyne zalety tego urządzenia. Do tego możemy mieć czyste, przefiltrowane powietrze bez smogu i rakotwórczych zanieczyszczeń. Niektóre modele dają także odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Fot. zehnder.pl

W ciągu ostatnich 10-15 lat w zdecydowanej większości budynków nastąpiła wymiana okien na nowe – energooszczędne. Podobnie sprawa ma się z docieplaniem (termoizolacją) budynków czy to styropianem, czy wełną mineralną. To sprawia jednak, że nowe obiekty, jak i obiekty po termomodernizacji nie są już w naturalny i należyty sposób wentylowane czy to przez nieszczelności w oknach, drzwiach, a nawet nieszczelności murów. Oszczędności na ogrzewaniu są bezsprzecznie naprawdę spore, jednak brak wentylacji wiąże się z problemem wilgoci, zaduchu a niekiedy nawet pleśni. Nie sposób nie wspomnieć o szkodliwym działaniu takiego stanu na organizm. Użytkownikowi pozostaje uchylić okno lub zastosować nawiewniki okienne. W tym momencie termomodernizacja częściowo traci sens. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie rekuperator, którego zadaniem jest należyta wentylacja pomieszczeń oraz – co niezwykle istotne – minimalizacja strat ciepła realizowana poprzez odzyskiwanie ciepła zawartego w wyrzucanym w czasie wentylacji, zużytym powietrzu.

O rekuperacji i urządzeniach do tego stosowanych rozmawialiśmy z Piotrem Sędziakiem, współwłaścicielem i Prezesem Zarządu Silesia 2000 Sp. z o.o., której marką energetyczną jest NOREN – Nowoczesne Rozwiązania Energetyczne.

Radio 90: Panie Piotrze, zacznijmy od początku. Czym właściwie jest rekuperacja?

Piotr Sędziak: Rekuperacja to niezwykle szerokie pojęcie. Dla potrzeb tej rozmowy przyjmijmy, że to odzysk ciepła zawartego w powietrzu w procesie wentylacji pomieszczeń. Wentylowane powietrze musi wydostać się z domu, mieszkania, m.in. dlatego, że jest ono wypełnione dwutlenkiem węgla wytworzonym w procesie oddychania, zapachami płynącymi z naszej codziennej działalności – m.in. gotowania, czynności toaletowych, olbrzymią ilością pary wodnej prysznic, gotowanie, etc. Aby, pozbyć się „nieświeżego” powietrza co jakiś czas jesteśmy zmuszeni do wietrzenia pomieszczeń. Wietrzymy za pomocą kratek wentylacyjnych, otwierania okien, drzwi. Tak czy inaczej, oddajemy powietrze ze środka na zewnątrz, przy okazji wprowadzając do pomieszczenia czyste powietrze. Wraz jednak z wentylowanym powietrzem, niejako przy okazji „wyrzucamy” ogromną ilość ciepła zawartego w tym powietrzu, a to ciepło jest okupione naszymi pieniędzmi. Wszak wydaliśmy nasze niemałe pieniądze po to, aby nagrzać powietrze w naszym mieszkaniu do temperatury dla nas komfortowej – zaś wprowadzamy do mieszkania powietrze o temperaturze powietrza „za oknem” – często o temperaturze np. – 10 C. Konkludując- rekuperator jest urządzeniem, które pomaga nam odzyskać dominującą część ciepła, a tym samym … pieniędzy.

Radio 90: No właśnie, dzięki rekuperacji więcej pieniędzy pozostaje w naszej kieszeni.

Piotr Sędziak: Oczywiście, że tak, nie musimy ich po prostu wydać na kolejne ogrzewanie powietrza od temperatury zewnętrznej do temperatury oczekiwanej przez nas w naszym mieszkaniu. Dla przykładu. Z rekuperatorem wydajemy 100 złotych, a gdybyśmy go nie mieli, wydalibyśmy, powiedzmy 250 zł. Mówię to o oszczędności wynikającej ze straty ciepła podczas procesu wentylacji.

Radio 90: Dlaczego poleca Pan rekuperację dla domów i mieszkań?

Piotr Sędziak: Stosowane przez nas rekuperatory, wybrane z kilkunastu modeli obecnych na rynku, mają trzy cechy, które chcemy zaoferować naszym klientom. Pierwsza cecha to jest odzysk pieniądza, druga cecha to jest filtracja powietrza, a dokładnie podwójna filtracja. Zastosowane w nich bowiem filtry potrafią w znacznym stopniu wyczyścić powietrze, które na terenie Górnego Śląska, a w Rybniku w szczególności jest bardzo złej jakości. Potrafimy filtrować powietrze w stopniu takim, że po przefiltrowaniu jego parametry mieszczą się w sposób zdecydowany w obszarze obecnych norm dla parametrów czystego powietrza. Zastosowane w nich filtry to zgrubny filtra klasy G4 oraz bardzo precyzyjny F7. Filtr G4 czyści wstępnie, filtr F7 odseparowuje te frakcje i elementy, które są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Trzecią zaletą posiadania rekuperatora jest stabilizacja wilgotności powietrza w pomieszczeniach. To dodatkowa opcja do stosowanych przez nas rekuperatorów. Poziom wilgotności powietrza to jeden z parametrów powietrza, który nasz organizm odczuwa niezwykle mocno, nie bardzo jednak wiedząc „co się dzieje”. Po dłuższym czasie przebywania w zbyt suchym pomieszczeniu odczuwamy ból głowy, oczu, pogarsza się gwałtownie nasze samopoczucie. Nasze babcie miały sposób i kładły mokre ręczniki na kaloryfery. Dziś mamy rozwiązania zdecydowanie lepsze i dzięki rekuperatorowi możemy utrzymać wilgotność w pomieszczeniach na należytym poziomie.

Radio 90: Montaż rekuperatora jest szybki i mało skomplikowany, do tego urządzenie wygląda estetycznie i nie przeszkadza.

Piotr Sędziak: Sam montaż urządzenia trwa kilka godzin. Jest to tzw. czysty montaż. Urządzenie śmiało może być instalowane w budynkach już istniejących. Specyfika montażu jest taka, że w godzinę po zakończeniu montaż w pomieszczeniu jest czysto. Co jest szczególnie ważną informacją dla osób obawiających się kurzu i brudu towarzyszącego zwykle montażom podobnych urządzeń. Dziś rekuperatory sprzedawane są w milionach egzemplarzy. Posiadają odpowiednie atesty.

Radio 90: Rekuperator jest drogim urządzeniem? Kiedy możemy liczyć na zwrot inwestycji?

Piotr Sędziak: Żeby poczuć „klimat” cen, to przy budowie nowego domu system rekuperacji, który jest oczywiście dużo bardziej rozbudowanym system w tym przypadku, to jest koszt pomiędzy 15-25 tys. zł, w zależności od urządzenia i kubatury domu. W istniejących już domach proponujemy rozwiązanie rekuperatora tzw. decentralnego, w przeciwieństwie do tamtych centralnych. Montaż w takim domu, mieszkaniu polega na wykonaniu przewiertu w ścianie zewnętrznej i tam się zamontowaniu urządzenia. Jest to inwestycja na poziomie od 2 tys. zł za jedno urządzenie. Sugerujemy zawsze zakup dwóch urządzeń, aby w danym budynku wymusić cyrkulację powietrza. Istnieją zasady, w którym miejscu powinny być kanały wywiewne, w którym nawiewne itd. Czy ta kwota to dużo? Szacunkowe wyliczenia wskazują, że zysk z tytułu używania rekuperatora, biorąc pod uwagę tylko ten zysk cieplny, polegający na niewyrzucaniu ciepła przez okno czy wentylację, powinien się zwrócić po około 3-4 latach. Później mamy już czysty zysk, ponadto od pierwszego dnia po montażu – co niezwykle istotne – mamy czyste powietrze i właściwą wilgotność.

Radio 90: Rekuperator ma też filtry, jak często je wymieniamy?

Piotr Sędziak: To w zależności od jakości powietrza. W naszych warunkach musimy wymieniać je co dwa – trzy miesiące. Pozornie to często, ale też mamy takie parametry powietrza. Dodam od siebie, że uważam, żeby wszelkie zanieczyszczenia pozostały na filtrze, a nie w naszych płucach. Filtr wymienimy za około 70 zł, a wymiana płuc… jest często niemożliwa.

Radio 90: W naszym regionie coraz bardziej popularne są oczyszczacze powietrza. Zamiast inwestować w oczyszczacz, możemy zainwestować w rekuperator?

Piotr Sędziak: Uważam, że zastosowanie oczyszczacza jest krokiem w dobrym kierunku, proszę jednak pamiętać, że on ma tylko funkcje oczyszczania powietrza i czasem utrzymywanie należytej wilgotności. Rekuperator zaś ma trzy zalety (zwraca ciepło, oczyszcza i stabilizuje wilgotność) i to jest jego ewidentna przewaga nad nawet najlepszymi więc często drogimi oczyszczaczami. W oczyszczaczach także co jakiś czas musimy wymieniać filtry podobnie jak w rekuperatorach. Urządzenie oferowane przez nas zapewnia pracę w całym budynku w całej kubaturze, a nie tylko w pomieszczeniu, w którym się znajduje – to kolejna cecha rekuperacji. Proszę też pamiętać, że dziś rekuperatory, zgodnie ze zmianą prawa budowlanego, muszą już być niemal zawsze stosowane w nowo wybudowanych budynkach.

Radio 90: Wróćmy do tej kwestii pieniędzy, rekuperator pozwala nam na posiadanie większej gotówki w naszej kieszeni.

Piotr Sędziak: Posiadanie rekuperatora pozwala mniej wydawać, co jest równoznaczne z oszczędzaniem. Zdecydowanie mniej pieniędzy wydajemy na ogrzewanie. Rekuperator pozwoli odzyskać ok. 80% ciepła, które miałoby być utracone, np. poprzez klasyczne wietrzenie.

Radio 90: Pana firma proponuje urządzenia Zehndera i Stiebela, dlaczego?

Piotr Sędziak: Jako mieszkaniec Rybnika wziąłem sobie za pewien cel, znalezienie urządzeń, które będą oczyszczać powietrze ludziom w Rybniku i w regionie. Większość rekuperatorów tych decentralnych, czyli tych montowanych w budynkach już istniejących ma zamontowane zbyt słabe filtry. W naszych warunkach potrzebujemy filtrów dokładniejszych, które będą wyłapywały np. pyły PM 10, PM 2,5 oraz PM 1,0 . Do tego potrzebujemy filtrów z grupy F7. Oferujemy takie urządzenia, są to – co pragnę mocno pokreślić – urządzenia uznanych producentów, bardzo wysokiej klasy. Jedno z tych urządzeń produkuje firma Zehnder. Firma o światowym charakterze z korzeniami w Holandii. Drugie z tych urządzeń pochodzi z niemieckiej firmy Stiebel, obydwa urządzenia to bardzo dobra europejska jakość.

Radio 90: No tak, żeby klient był zadowolony, urządzenie musi być wysokiej klasy.

Piotr Sędziak: NOREN narzucił sobie pewną misję, chcemy mieć pozytywny wkład dla naszego regionu. NOREN – firma która mam zaszczyt zarządzać specjalizuje się w projektowaniu, sprzedaży i montażu pomp ciepła, klimatyzatorów, rekuperatorów oraz systemów fotowoltaicznych. Rekuperatory traktujemy jako istotny dodatek, pasję. Robimy to po to, aby poprawić nam wszystkim jakość życia. Jeżeli za jakiś czas m. in. dzięki montażowi rekuperatorów będziemy mieli nawet zimą czyste powietrze w domach, to osobiście stwierdzę, że zrobiliśmy dobrą robotę.

Radio 90: Dziękuję za rozmowę.

Piotr Sędziak: Również dziękuję

Zalety umieszczenia rekuperatora:

 • Oszczędności na ogrzewaniu uzyskana z tytułu strat na wentylacji ponad 80%,
 • mniejsza zawartość CO2 = lepsze samopoczucie,
 • filtracja powietrza = mniejsza ilość pyłków, alergenów, kurzu i owadów,
 • zapobieganie rozwojowi pleśni na ścianach oraz ogólnego zawilgocenia budynku,
 • brak zaparowanych okien oraz luster,
 • oszczędności na budowie kominów wentylacyjnych (potrzebne jedynie kominy spalinowe – do pieca i kominka),
 • brak przeciągów,
 • poprawa mikroklimatu w domu poprzez precyzyjniejsze sterowanie temperaturą i wilgotnością,
 • niskie koszty serwisu (ogranicza się on do sprawdzania czystości filtrów),
 • znikoma awaryjność ze względu na prostotę budowy.

Tak wygląda instalowanie rekuperatora marki Zehnder systemem decentralnym:

Więcej o firmie Noren na: noren.com.pl oraz na profilu na Facebooku

Kontakt

NOREN – Nowoczesne Rozwiązania Energetyczne

 • NOREN(Grupa Silesia 2000)
 • Silesia 2000 Sp. z o.o.
 • ul. Wodzisławska 173
 • 44-218 Rybnik
 • +48 507 599 911
 • Od poniedziałku do piątku: 8:30 – 16:30

Jak dojechać

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj