Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mniejsze zużycie energii w samorządach. Jak będzie oszczędzał Radlin?

Facebook Twitter

Rząd oczekuje od samorządu, że te będą oszczędzały energię. Premier Mateusz Morawiecki chciałby, aby od 1 października o 10 procent zmniejszyły one zużycie energii. W Radio 90 sprawdzamy, czy to jest możliwe. Jak będzie oszczędzał Radlin?

tężnia

Pytaliśmy o to zastępcę burmistrza Zbigniewa Podleśnego. My już od lat oszczędzamy – przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką:

Zbigniew Podleśny: Samorządy mają to do siebie, że bardzo oszczędnie gospodarują budżetami. Od wielu lat mamy tendencję obniżania dochodów samorządów w stosunku do rosnących wydatków, do rosnących zadań. Od wielu lat zmieniamy choćby systemy oświetleniowe na energooszczędne, zmieniamy systemy grzewcze na energooszczędne. Termomodernizujemy budynki użyteczności publicznej, nasze gminne czy samorządowe. Zawsze poszukujemy możliwości ograniczania kosztów.

Zastępca burmistrza Radlina nie ukrywa, że już od kilku tygodni rozważane są różne warianty oszczędzania:

Zbigniew Podleśny: Rezygnacja oznacza również obniżenie jakości czy to oświetlenia zewnętrznego, oświetlenia świątecznego, a może ogrzewania, a może wyłączenia części obiektów z używania. Wszystkie opcje są na stole, do nas teraz należy elastyczne reagowanie, bo też nie na tym to polega, żeby nagle wyłączyć połowę miasta, szkoły, placówki oświatowe muszą funkcjonować. Zaczniemy na pewno od zmiany nawyków, od samych urzędników, pracowników jednostek. To są proste rzeczy, będziemy też to proponować mieszkańcom. Są pewne kwestie, na przykład nie zawsze trzeba myć ręce w gorącej wodzie, więc można je umyć w chłodnej. Jeżeli to ma być ten kierunek oszczędności, to my jesteśmy na to gotowi. Czy to da te spodziewane 10 procent oszczędności? Myślę, że życie pokaże.

W kolejnych wiadomościach sprawdzimy jak oszczędzać zamierza Jastrzębie Zdrój.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj