Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy mieszkańcy Marklowic, poszkodowani w nawałnicy, dostaną pomoc finansową?

Facebook Twitter

Silny wiatr, ulewa, grad, miejscami także burze... Nieco ponad dobę temu przez region przetoczyła się nawałnica. Trwa liczenie strat, naprawa szkód... W Marklowicach uszkodzonych jest co najmniej 20 budynków. Grad wielkości kurzych jaj zniszczył dachy i okna.

Strażacy plandekami zabezpieczyli dachy, a mieszkańcy liczą straty i czekają na pomoc:

Radio 90: Jak wygląda dach…

Strona południowa jest cała podziurawiona, jakby ją ktoś ostrzelał z karabinu! (…)

Niestety nie wszyscy, którzy ucierpieli podczas nawałnicy mają ubezpieczone domy:

Planowaliśmy, że za rok wyremontujemy ten dach i wtedy chcieliśmy go ubezpieczyć, a tutaj… Ten nie jest ubezpieczony. Liczymy na to, że może gmina nam pomoże… (…)

Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani mieszkańcy? O to pytaliśmy wójta Marklowic Tadeusza Chrószcza:

Informujemy na bieżąco. Mieszkańcy się zgłaszają, tutaj do sekretariatu. Instruowani są w jaki sposób mają złożyć wniosek o oszacowanie odszkodowania. Następnie będzie powołana przez nas komisja, po zdiagnozowaniu skali tych zniszczeń, będziemy szacowali w jaki sposób, w jakim stopniu możemy pomóc tym mieszkańcom.

Wszystko zależy od tego, czy wczorajsze gradobicie i nawałnica zostanie uznana przez wojewodę za stan klęski żywiołowej, czy też urzędnicy uznają, że to tzw. zdarzenie losowe. Są szanse, że wojewoda uzna, iż region dotknęła klęska – uważa wójt Chrószcz:

W tej chwili mamy informację, że charakter uszkodzeń występuje na terenie ponad 20 gmin, to być może wojewoda uzna taki stan za stan klęski żywiołowej. Wtedy mieszkańcy będą mieli prawo do pewnych odszkodowań z budżetu państwa.

Zwykle jest to kilka tysięcy złotych, dlatego też władze Marklowic rozważają inną pomoc:

Będziemy się starali pomóc tym mieszkańcom, jeżeli zostanie to uznane jako zdarzenie losowe ze środków Opieki Społecznej, gdyż takie możliwości mamy. Zobaczymy, na ile nas będzie stać. Mamy też do dyspozycji rezerwę budżetową.

W Marklowicach był Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj