Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze” w Rydułtowach

Facebook Twitter

Dziś (28.08.) w Rydułtowach, Krzyżanowicach i Godowie. Spore zainteresowanie akcją mieszkańców, bo każdy kto wymienił bądź zamierza zmienić piec lub chce prowadzić termomodernizację budynku liczy na bezpośrednią informację od pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zainteresowanie programem pokazuje, że ludzie oczekują bezpośredniej informacji

– podkreśla senator Ewa Gawęda:

Naszym celem jest to, żeby przede wszystkim pokazać włodarzom miast, żeby uruchomili u siebie stacjonarne punkty programu. Mobilne punkty pokazują nam jakie jest duże zainteresowanie programem wśród ludzi. Widzimy kolejkę, to pokazuje, że to jest ważne.

Takie stacjonarne punkty programu „Czyste Powietrze” mają zostać otwarte 1 września w Godowie i Lubomi. W Rydułtowach póki co nie. Jak szacuje burmistrz Marcin Połomski, jeszcze kilka tysięcy mieszkańców czeka wymiana pieca:

Robiliśmy inwentaryzację parę lat temu, oczywiście nie jest ona w 100% dokładna. Ta wymiana to jeszcze około 2-3 tysiące gospodarstw. Od paru lat się to na pewno poprawiło, z budżetu miasta dofinansowujemy wymianę źródeł ogrzewania. Udało nam się pozyskać w trzech konkursach środki na odnawialne źródła energii. Jest wymieniane źródło ciepła, jest dodatkowo odnawialne źródło energii montowane na budynku. Mówimy o ilości 500 instalacji.

Jak podkreśla Adam Lewandowski zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, program „Czyste Powietrze” zmienia się na korzyść mieszkańców:

W maju duże zmiany na korzyść, myślę, że od nowego roku będą kolejne. Program ewoluuje, bo my obserwujemy rynek, widzimy jakie jest zapotrzebowanie. Tutaj niewątpliwa rola dotarcia do mieszkańców spoczywa na samorządach. Stąd ten mobilny bus, ale chcielibyśmy, żeby w każdej gminie była możliwość podpisania umowy. Uruchomienie patronackiego punktu. Złożenie wniosku wtedy odbywa się w gminie, nie trzeba jechać do Katowic.

Mobilne biuro będzie dziś (28.08.) czekało na mieszkańców w Krzyżanowicach do godziny 14.00 a w Godowie do godziny 17.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj