Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mobilne płuca w naszym regionie. Czy znów będą czarne?

Facebook Twitter

Czerwionka- Leszczyny, ale także Gorzyce, Rybnik i Radlin na trasie kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Mobilne płuca jadą w Polskę, instalacja stanie w 63 miejscowościach w 9 województwach.

Mobilne płuca w Cieszynie, start akcji w lutym 2022 roku

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.

Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc

– mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem.

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają.

W naszym regionie płuca pojawią się w jedenastu lokalizacjach, między innymi do Sosnowca. To będzie powrót płuc do tego miasta po niemal dwóch latach. Za pierwszym razem kończyły pobyt niemal czarne. Tym razem będziemy mieli okazję sprawdzić, jak zmieniło się sosnowieckie powietrze po wejściu w życie zakazu dla najstarszych kotłów kopciuchów

– mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę.

Mobilne płuca w Rybniku, stały na rynku w lutym 2021 roku

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj