Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Moda i złomowisko? Efekty można zobaczyć w kalendarzu firmy Olmet, stworzonym z Anną Kubisz [FOTO]

Facebook Twitter

Moda, fashion i złomowisko. Mogłoby się wydawać, że te światy zupełnie do siebie na pasują... Łączy je jedno - moda na recykling i Anna Kubisz. Eko projektantka pokazuje, że z rzeczy, które nadają się do wyrzucenia, można zrobić ubrania! Udowodniła to w projekcie realizowanym z firmą Olmet na złomowisku.

mat. prasowe

Mieliśmy okazję porozmawiać z Anną Kubisz, żeby dowiedzieć się, czym właściwie jest eko moda?

Anna Kubisz: Tworzę z różnych dziwnych materiałów, nietypowych, które są uznawane za śmieci. Natomiast po skonstruowaniu stylizacji okazuje się, że to ubranie w efekcie końcowym wcale nie wygląda na coś, co jest zrobione z odpadów, tylko czasem wygląda całkiem imponująco i nawet ludzie z pierwszych stron gazet pojawiają się w tych ubraniach ze śmieci. Dziwne materiały zawsze były dla mnie czymś intrygującym, staram się poprzez zmianę kontekstu sprawić, aby inni też docenili uroki rzeczy, materiałów, które ja doceniam.

mat. prasowe

W ostatnim czasie miałaś okazję docenić złom, współtworzyłaś kalendarz firmy Olmet na 2022 rok, który tym razem, dzięki Twoim projektom, będzie miał inny wymiar niż poprzednie edycje:

Anna Kubisz: To projekt na największym złomowisku w Polsce, Olmet, gdzie przygotowywałam ubrania właśnie z rzeczy znalezionych na złomowisku. Były to między innymi poduszki powietrzne z samochodów, pasy bezpieczeństwa, różnego rodzaju metale i odpady. Powstało 12 stylizacji, z których zrobiliśmy kalendarz. Ja jestem też fotografem, także miałam przyjemność robić też zdjęcia.

Złomowisko zamieniłaś w modową scenerię. Jak pracowało się z takim nietypowym materiałem?

Anna Kubisz: Okazało się, że były to materiały trudne, bo jak patrzymy właśnie na poduszki powietrzne, pasy samochodowe, czy różnego rodzaju metale, to w pierwszym zetknięciu z nimi może się wydawać to trudne, dziwne, niewygodne. Okazało się, że modelki nie narzekały, wyglądały w stylizacjach bardzo dobrze, na zdjęciach również.

Jakie były projekty stworzone do kalendarza? Są funkcjonalne?

Anna Kubisz: Miałam okazję przygotować kostiumy, które być może na co dzień nie nadają się, chociaż niektóre z nich okazały się bardzo wygodne. Było to bardzo ciekawe przeżycie, zresztą pracowałam z super fajną ekipą, no i plenery na złomowisku… jestem fanką, jestem zauroczona tym miejscem.

mat. prasowe

Kalendarz jest gotowy, pod koniec listopada ruszyła sprzedaż

Można nabyć go m. in. poprzez stronę internetową firmy Olmet. A co teraz będzie działo się z tymi niezwykłymi projektami?

Anna Kubisz: Będą wykorzystane w charytatywny sposób. Pierwszy kostium będzie wylicytowany dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, już planujemy co zrobić z kolejnymi. Natomiast jak najbardziej, na pewno posłużą one charytatywnym celom, aby wzmocnić w duchu ekologicznym ochronę środowiska.

Ochrona środowiska, dbanie o naszą planetę, segregacja odpadów to bardzo ważne tematy, każdy powinien zatrzymać się nad nimi i zastanowić.

Radio 90: Jaki jest odbiór mody na recykling w naszym społeczeństwie?

Anna Kubisz: Ja robię warsztaty z dziećmi na terenie całej Polski, podczas których robimy właśnie stylizacje z elektroodpadów, bo współpracuję też z Europejską Platformą Recyklingu, dzieciaki podchodzą do tego niezwykle entuzjastycznie, mają bardzo dużą kreatywność. To najmłodsze pokolenie widzę, że w tym duchu ekologii jest silnie ukorzenione i ma bardzo dużą świadomość tego, że trzeba o tym myśleć. Tak jak wspomniałam, moje projekty może nie do końca nadają się do użycia na co dzień, ale są tylko pretekstem właśnie do tego, żeby pokazać, że materiały, które teoretycznie powszechnie uznawane są za śmieci, naprawdę mogą nam posłużyć i możemy je wykorzystać wielokrotnie.

Radio 90: No właśnie, a jeżeli ktoś poczuje się zainspirowany i chciałby stworzyć jakiś dodatek, czy podkręcić jakoś swoją stylizację, to od czego miałby zacząć?

Anna Kubisz: Działać i próbować. To jest najważniejsze. Ja wiem, że niektórzy boją się tego, że nie mają umiejętności, natomiast tak naprawdę najważniejsza jest nasza wyobraźnia i chęci i wtedy wszystko może się udać. Ja zawsze na warsztatach, jak rozkładam elektrośmieci czy odpady, to wszyscy mówią, że jak zobaczyli to na początku, to byli przerażeni, a na koniec okazało się, że pewne elementy są wręcz piękne.

A co jeszcze każdy z nas może zrobić, żeby zadbać o środowisko?

Anna Kubisz: Teraz takim nowym i bardzo ważnym trendem jest to, że warto pokazywać się w tym samym ubraniu na kilka okazji. Niebawem zbliża się Sylwester, panie pewnie będą myślały o tym, w co się ubrać, co jest teraz najmodniejsze. Najmodniejsze jest to, żeby pojawić się w tej samej kreacji co w zeszłym roku. Można ją delikatnie stuningować, odnowić, coś dołączyć, natomiast nie kupujemy, wykorzystujemy to, co mamy. To co ja zawsze podkreślam, że warto mieć w szafie jedną super skrojoną rzecz, uszytą być może na miarę, być może u krawcowej, która będzie idealnie do nas pasować. Taka jedna rzecz, (…) może nam posłużyć na wiele lat i może się pojawić w wielu odsłonach. Najważniejsze, żeby była dopasowana do nas, żebyśmy dobrze się w niej czuły i wtedy możemy chodzić w niej bardzo, bardzo często.

Czyli nie wyrzucamy, wykorzystujemy ponownie! Z Anną Kubisz rozmawiała Marta Wolny.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj