Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Modele polskiej motoryzacji. Jeszcze przez kilka dni do zobaczenia w Raciborzu [FOTO]

Facebook Twitter

Modele samochodów kolekcjonerskich w ilości pół tysiąca, Historia motoryzacji od czasów II wojny światowej do lat 90. ubiegłego wieku do zobaczenia na wystawie w Muzeum w Raciborzu.

modele

Modele samochodów można oglądać w raciborskim muzeum

Jeszcze do piątku (do 31.03.) można tam zajrzeć, by powspominać czasy, gdy Polacy podróżowali Trabantem, Fiatem 126p czy Polonezem:

Iwona Mogielnicka: Ta kolekcja to jest prywatna kolekcja pana Bartosza Janickiego. Taki młody człowiek, zakręcony na punkcie modeli samochodów, naprawdę bardzo mocno. Z mocnym akcentem na czasy PRL-u, bo to jest chyba konik właśnie pana Bartosza, który się w tych modelach zakochał. Polskie samochody produkowane w tym czasie w Polsce. Samochody osobowe, dostawcze i prototypy różnych modeli samochodów polskich. Ale też zainteresował się modelami samochodów z Europy Zachodniej. I tutaj też mamy kilka takich pięknych przykładów, chociażby Mercedesów, BMW czy jeszcze jakichś innych samochodów właśnie tych marek niemieckich.

opowiada o wystawie Iwona Mogielnicka z raciborskiego muzeum.

modele

Modele są do zobaczenia w muzeum do piątku

Część modeli Bartosz Janicki składał sam, czasem kupił gotowe, a niejednokrotnie zlecał komuś złożenie konkretnego modelu. Czy są takie, na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

Iwona Mogielnicka: Myślę, że każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Najbardziej efektowne są te modele w większej skali. Tutaj mamy Polonezy, jest Trabant, który był chyba „mydelniczką” w dawnych czasach. One naprawdę działają na wyobraźnię. Być może dla współczesnego pokolenia młodych ludzi są prymitywne, bo można tak je odbierać, ale takie po prostu były. Myślę, że ta wystawa wzbudza głównie takie emocje, które gdzieś tam poruszają ten sentyment do dawnych czasów. Widziałam ten błysk w oku tych panów, którzy mówili „ja miałam takiego malucha”, albo „ja jeździłem takim właśnie dużym fiatem” i oni wszystko wiedzą na temat tych samochodów, jakie tam były błotniki, jakie tam były lampy, co się zmieniło w modelu z tego roku, a z tego.

Wystawę można odwiedzać w Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej jeszcze do końca tego tygodnia (do 31.03.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023