Modlitwa katolików i luteran w Cieszynie za niepodległą Polskę
W Cieszynie katolicy i luteranie modlili się wspólnie za niepodległą Polskę. Proboszcz katolickiej parafii św. Marii Magdaleny, ks. Jacek Gracz, w swoim kazaniu podkreślił doniosłość 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska "po 123 latach wstała, aby żyć". Przypomniał o ofiarach, jakie ponieśli Polacy walczący o niepodległość, podkreślając, że to oni "nam Ojczyznę dali, byśmy strzegli jej wolności i dobra, bo to prawdziwie nasza matka".
W Cieszynie modlili się za niepodległą Polskę
Ks. Gracz podkreślił, że niepodległa Polska jest wolna wśród wolnych, równa wśród równych, a obchody tego dnia są czasem nie tylko radości, ale także wspominania ofiar oraz zadumy nad ceną, jaką zapłacono za wolność. Proboszcz zachęcał do pielęgnowania wartości, za które walczyli nasi przodkowie.
Wspólną modlitwę za Ojczyznę odmówił także proboszcz parafii luterańskiej w Cieszynie, ks. Marcin Brzóska. Podziękował za dar wolności i za możliwość kształtowania kraju z bożym błogosławieństwem. Podkreślił, że wolność wymaga naszego zaangażowania i pracy, a jako chrześcijanie, potrzebujemy zarówno bożego błogosławieństwa, jak i wierności Bogu oraz miłości do bliźniego.
Po nabożeństwie delegacja władz Cieszyna złożyła kwiaty m.in. pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz przed pomnikiem ku czci Legionistów Śląskich, którzy polegli za Polskę.
Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego powstała 19 października 1918 roku i dokonała bezkrwawego przejęcia władzy w regionie w nocy z 31 października na 1 listopada tego samego roku. Proklamowała przynależność Ziemi Cieszyńskiej do odradzającego się państwa polskiego. Natomiast Legion Śląski, z Hieronimem Przepilińskim na czele, zasiliło ponad 400 ochotników różnych zawodów, którzy walczyli o niepodległość.
Święto Niepodległości w regionie upłynęło pod znakiem patriotycznych gestów, m.in. na wieży widokowej na Szyndzielni oraz na szybie Andrzej III kopalni Jawiszowice zawisły ogromne polskie flagi.
W Żywcu mieszkańcy, władze miasta i powiatu złożyli kwiaty przed popiersiem Józefa Piłsudskiego, upamiętniając wydarzenia sprzed 106 lat, gdy to niepodległość zawitała do tego miasta na przełomie października i listopada 1918 roku. Walka o niepodległość była trudna, ale dzięki determinacji mieszkańców udało się odzyskać wolność.
/PAP
Czytaj także: