Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

MOGĘ! #ZatrzymaćSMOG na rybnickim rynku

Facebook Twitter

Kontenery Śląskie ruszyły w kolejną podróż. Tym razem znajdą się w nich punkty informacyjne nt. czystego powietrza. Pierwszy przystanek na rybnickim rynku, do soboty (13.10.) warsztaty, punkty informacyjne oraz możliwość badań w spirobusie.

Akcję przygotował Urząd Marszałkowski z Katowic, Arkadiusz Żabka pytał o jesienną edycję pod hasłem #Zatrzymać SMOG!:

Na rynku w Rybniku stoją dwa kontenery. W jednym między innymi jest instalacja ekologiczna „Ogrody w naszych głowach”. To także miejsce minikoncertów:

Podczas akcji #Zatrzymać SMOG! na rybnickim rynku można za darmo skorzystać z badania spirometrycznego, Robert Krzyżaniak pytał na czym takie badanie polega:

Spirobus na rybnickim rynku stać będzie do soboty (13.10.), badania możliwe są codziennie od 12.00 do 18.00. Z reporterem Radia 90 zajrzeliśmy do wnętrza spirobusu, by zobaczyć przykładowe badanie:

Arkadiusz Żabka zajrzał do środka kontenerów ekologicznych na rybnickim rynku:

Robert Krzyżaniak na rybnickim rynku rozmawiał o chorobach dzieci, które powoduje smog. Nie ma wątpliwości, że jest ich więcej właśnie w okresie zimowym z powodu zanieczyszczonego powietrza. Posłuchajcie specjalisty:

Walka ze smogiem, przypomina walkę z wiatrakami. Gdy kilka lat temu Sejmik Województwa Śląskiego przyjmował uchwałę antysmogową, wydawało się że rozwiązany zostanie problem zanieczyszczonego powietrza. Tymczasem dziś dalej trujemy się i żyjemy w miastach pełnych smogu. Dlaczego? O tym w rozmowie Arkadiusza Żabki z Grzegorzem Wolnikiem wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego:

#Zatrzymać SMOG!

Dyżur pracownika Urzędu Miasta Rybnika, który udziela informacji o działaniach miasta w obszarze walki ze smogiem.

11 października od godz. 15.00 do 18.00

12 października od godz. 11.00 do 13.00

KONTENERY ŚLĄSKIE. TOUR:

11-13.10.2018, g.12.00-18.00 Rybnik, Rynek

MIKROKONCERTY W KONTENERACH

Intymna atmosfera z artystą na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”. Mikrokoncerty w kontenerach będą opierać się na niemal organicznym kontakcie pomiędzy uczestnikami wydarzenia: niecodziennym miejscem, ograniczoną do prawie minimum publicznością oraz niezwykłymi młodymi śląskimi muzykami.

The Party Is Over

11.10.2018, g. 17.00

Rybnik, Rynek

Młody duet z Katowic, współtworzony przez Darię Ryczek i Michała Wajdzika. Ich muzyka rozpościera się między soulem a trip hopem, chociaż artyści nie stronią też od inspiracji innymi gatunkami. Ich twórczość powinna przypaść do gustu zarówno tym, którzy lubią potańczyć, jak i tym, którzy wolą w milczeniu oddać się słuchaniu.

W lutym 2017 roku, po dwóch latach wspólnego grania, ukazał się ich debiutancki album Stolen Symphonies.

EKO ZABAWKA

12.10.2018, g. 16.00-17.30 Rybnik

Warsztaty kreatywnego szycia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozbudzają pomysłowość, samodzielność i poczucia mocy sprawczej, a wszystko zgodnie z ideą recyclingu. Na warsztatach w kontenerach Eko Zabawka zaprosi do wspólnego tworzenia uszytych z bawełny maseczek antysmogowych, które będzie można spersonalizować przy pomocy kolorowego filcu.

KAMPANIA EKOLOGICZNO – ARTYSTYCZNA ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

Organizator: Management zespołu Carrantuohill – agencja artystyczna CELT

13.10.2018, g. 12.00-16.00 Rybnik

Interaktywne warsztaty przybliżą dzieciom proces powstawania smogu oraz problematykę związaną z zanieczyszczeniem powietrza. Na przykładzie pieca “kopciucha” prowadzący pokażą skutki spalania śmieci i przedstawią dobre nawyki, które pozwolą zadbać o utrzymanie zdrowego powietrza. Warsztaty są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej, a atrakcyjna warstwa wizualna sprawi, że zajęcia będą ciekawe oraz godne zapamiętania.

SPIROBUS

11-13.10.2018, g. 12.00-18.00, Rybnik, Rynek

14-16.10.2018, g.12.00-18.00, Sosnowiec, Plac Stulecia (Patelnia)

17-19.10.2018, g.12.00-18.00, Tychy, Plac Baczyńskiego

To czym oddychamy na co dzień ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, dlatego w trakcie akcji będzie można skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego., Badanie oceni pojemność oddechową i objętość naszych płuc, przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego, szybkość wydechu, zawartość CO2 oraz innych gazów. Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem, a każdy badany otrzyma wydruk z wynikami.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024