Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Mój Prąd 5.0” Fotowoltaika na nowych zasadach. Czy to się nadal opłaca? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Dopłata do paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła na nowych zasadach, od połowy kwietnia 2023 roku rusza program "Mój Prąd 5.0." Czy fotowoltaika, magazyny energii, nowoczesne rozwiązania grzewcze są nadal opłacalne? Aby się tego dowiedzieć, odwiedziliśmy firmę ECO-SOLUTION z Rybnika, która od 18 lat świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie.

fotowoltaika w Marklowicach
fot: pixabay.com

Radio 90: Od połowy kwietnia br. rusza program „Mój Prąd 5.0”, ale na początek zapytam ogólnie, czy fotowoltaika się nadal opłaca?

Łukasz Szymała: Jeszcze bardziej niż do tej pory. Według danych za 2022 rok średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej do OSD (firmie Tauron) była wyższa od ceny zakupu. W zależności od miesiąca wahała się pomiędzy 575-1020 zł za 1 MWh (megawatogodzina), co dało średnią wysokości 705 zł za MWh, przy zakupie ceny mniej więcej po 650 zł za MWh

Fot. mat. nadesłane; źródło: GLOBENERGIA

Radio 90: Ceny za energię w tym roku mają być jeszcze wyższe.

Monika Szymała: Tak, ale trzeba pamiętać o tym, że średnia miesięczna cena rynkowa energii też na pewno pójdzie w górę. W tej chwili mamy cenę gwarantowaną 65 groszy za kWh przy zużyciu do 2 000 kWh przez gospodarstwo domowe. Przekraczając ten limit cena za 1KWh wynosi 85 gr, czyli w zaokrągleniu za MWh zapłacimy kwotę 850 zł.

Radio 90: Najlepsze rozwiązanie to fotowoltaika wraz z magazynem energii?

Monika Szymała: Proponujemy takie rozwiązanie. Koszt kupna i instalacji magazynu energii jest nadal stosunkowo wysoki, natomiast jest wiele możliwości dofinansowania takiej inwestycji. W ECO-SOLUTION mamy doświadczenie w pozyskiwaniu takich środków z różnych źródeł i kompleksowo pomagamy naszym klientom w złożeniu właściwego wniosku do odpowiedniej instytucji.

Łukasz Szymała: Magazyn energii ma dwie ważne funkcje. Po pierwsze optymalizuje autokonsumpcję, czyli zużycie na własne potrzeby, zużywamy prąd bez potrzeby zakupu od Taurona. Drugą funkcją jest zasilanie awaryjne. W momencie, kiedy występują przerwy w dostawie prądu, my takiego problemu nie mamy.

„Mój Prąd 5.0” Fotowoltaika na nowych zasadach

Fot. Eco-Solution

Radio 90: W ostatnim czasie zmienił się czas zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne?

Monika Szymała: Raczej nie, wystarczy kilka lat, naszym zdaniem około 6 lat. Zakończył się rządowy program „Mój Prąd 4.0”, ale w kwietniu ma ruszyć piąta edycja programu promocji fotowoltaiki „Mój Prąd 5.0” rozszerzona o dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych służących podgrzaniu wody użytkowej.

Radio 90: Ile wyniosą dopłaty do pomp ciepła i kolektorów słonecznych w programie „Mój Prąd 5.0”?

Monika Szymała: W przypadku pomp powietrze-powietrze (klimatyzator z funkcją grzania) dotacja ma wynieść do 4,4 tys. zł; do pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności – do 12,6 tys. zł; do pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności – do 19,4 tys. zł; do pomp gruntowych – do 28 tys. zł. W przypadku kolektorów słonecznych ma być to do 3,5 tys. zł. W przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych w programie „Mój Prąd 5.0” dotacja ma wynieść do 6 tys. zł. Jeżeli rozszerzymy inwestycję o elementy dodatkowe, to dopłata do instalacji paneli fotowoltaicznych wzrasta do 7 tys. zł, przy instalacji magazynu energii do 16 tys. zł, magazynu ciepła do 5 tys. zł, a jeżeli zdecydujemy się na system zarządzania energią, możemy liczyć na dotację do 3 tys. zł. Maksymalnie będzie można uzyskać do 58 tys. zł dofinansowania w formie dotacji.

Fot. Eco-Solution

Radio 90: Jakie są jeszcze programy, z których klienci mogą skorzystać?

Monika Szymała: Jest ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, gdzie możemy uzyskać dopłaty do pomp ciepła, termomodernizacji budynku. Możemy dom docieplić, wymienić okna, stolarkę drzwiową. Od stycznia 2023 roku te dopłaty są wyższe. Są także programy lokalne na poziomie gmin i powiatów, w tym zakresie także pomagamy i doradzamy naszym klientom.

Radio 90: Montaż pomp ciepła nadal się opłaca?

Łukasz Szymała: Oczywiście. Pompa ciepła pobiera stałą ilość KWh rocznie, czyli energia, jaką trzeba dostarczyć pompie ciepła, jest zawsze taka sama i może się różnić minimalnie względem temperatur zewnętrznych w ciągu roku. Przez ostatnie lata obserwujemy, że zużycie prądu przez pompy ciepła jest mniej więcej na stałym poziomie.

Fot. Eco-Solution

Radio 90: Montaż paneli fotowoltaicznych nadal się opłaca?

Łukasz Szymała: Tak, ponieważ nadal mamy stałą cenę zakupu instalacji fotowoltaicznej. Przykładowo wynosi między 4-5 tysięcy złotych za 1 KW. Jeżeli cena prądu rośnie, a utrzymuje się kwotą, jaką musimy wydać na tę instalację, to jest to jak najbardziej opłacalne.

Radio 90: W ECO-SOLUTION jest możliwość kredytowania potencjalnej inwestycji.

Monika Szymała: Dokładnie tak, w ECO-SOLUTION wprowadziliśmy z naszymi partnerami w tym zakresie także taką możliwość i proponujemy oprocentowanie kredytu na bardzo korzystnych warunkach. Rata jest stała, a pakiet usług dopasowany do każdego portfela. Dziś mamy coraz mniej czasu i chcemy wszystko załatwić w jednym miejscu. U nas jest to możliwe.

Radio 90: Dziękuję za rozmowę.

Monika i Łukasz Szymała: Dziękujemy i zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do państwa dyspozycji.

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki. Więcej zdjęć:

Czytaj także:

  • ECO-SOLUTION Łukasz Szymała
  • 44-200 Rybnik, ul. Kolejowa 1
  • biuro czynne w godzinach: pon – pt: 7:00 – 15:00
  • firma@eco-solution.pl
  • Facebook
  • www.eco-solution.pl
  • +48 533 390 660
  • +48 513 088 120
  • +48 502 223 887

ECO-SOLUTION w mediach społecznościowych:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj