StartKultura

Monolith Films: „Gangster” – scenariusz i muzyka: Nick Cave!

Ogłasza on, że wszyscy producenci alkoholu muszą płacić wysokie łapówki. Bracia Bondurant nie uznają propozycji nie do odrzucenia i jako jedyni odmawiają. W okolicy wybucha krwawa wojna.

Premiera: 23.11.2012

FILM POKAZYWANY W KONKURSIE GŁÓWNYM W 65. MFF CANNES 2012

Bracia, którzy stali się gangsterami. Gangsterzy, którzy zostali bohaterami.

Scenariusz i muzyka: Nick Cave

Jego kompozycje pojawiały się już w takich filmach jak „Krzyk” Wesa Cravena, „Shrek 2” Andrew Adamsona oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci” Davida Yatesa.

Reżyser John Hillcoat zaprosił do współpracy swego starego przyjaciela Nicka Cave’a, który napisał wcześniej scenariusz i muzykę do jego „Propozycji”, by ten nadał opowieści o braciach Bondurant odpowiednich kształtów. Scenariusz i ilustracja muzyczna zawsze były w umysłach obu twórców nierozerwalnie złączone, a że „Gangster” jest osadzony w lasach Wirginii, gdzie mówi się dialektem posiadającym nietypowy rytm, Cave wymyślał słowa, pomysły i melodie właśnie w takiej tonacji. „To, co Nick tworzy jako muzyk, zawsze uzupełnia narrację filmu, a wszystko, co pisze, ma unikalny rytm, który podkreśla wszystkie aspekty produkcji”, zachwala kolegę Hillcoat. „Nie chodzi tylko o rytm dialogów, ale także odpowiednie ułożenie scen, rozwój akcji itd. Wszystko rozgrywa się na poziomie subtelności, ale nie da się tego nie odczuć”.

Matt Bondurant, autor książki na podstawie której powstał film, był zachwycony, że za przeniesienie jego powieści na ekran kinowy zabrali się John Hillcoat i Nick Cave. „Jestem ich wielkim fanem. Byłem w siódmym niebie, kiedy dowiedziałem się, że to właśnie Nick Cave napisze scenariusz”, podkreśla autor powieści. „Udało mu się stworzyć bardzo ciekawą historię. Bardzo mi schlebiło, że zachował przy tym sporo z mojego stylu”.

Reżyseria: John Hillcoat („Droga”)

Obsada:

  • Gary Oldman („Mroczny rycerz”, „Leon zawodowiec”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, „Szpieg”)
  • Tom Hardy („Incepcja”, „Mroczny rycerz powstaje”)
  • Guy Pearce („Memento”, „The Hurt Locker. W pułapce wojny”)
  • Shia LaBeouf („Transformers”, „Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki”)
  • Mia Wasikowska („Alicja w krainie czarów”)
  • Jessica Chastain („Drzewo życia”, „Dług”, „Służące”)

Gatunek: dramat sensacyjny

Produkcja: USA 2012, „Lawless”

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Zostaw komentarz