StartKultura Się dzieje Wiadomości

„Moralność pani Dulskiej” na schodach raciborskiej biblioteki

„Moralność pani Dulskiej” – dramat Gabrieli Zapolskiej napisany w 1906 roku został nazwany przez nią samą „tragifarsą kołtuńską”. Akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich we Lwowie (istnieje również wersja krakowska sztuki). Głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej ukazany przez kompromitację kołtuństwa rodziny Dulskich, a zwłaszcza przez demaskację postaci tytułowej, właścicielki czynszowej kamienicy. Sztuka Zapolskiej była wielokrotnie wystawiana nie tylko na scenach teatrów, ale też adaptowana na potrzeby filmowe. W 1930 roku na jej podstawie powstał pierwszy polski film dźwiękowy.

Sztukę zagrają dobrze znani raciborskiej publiczności aktorzy Teatru Wodzisławskiej Ulicy, których można było podziwiać w znakomitych kreacjach m.in. w spektaklach „Rewizor”, „Wesele”, „W kancelarii dyżurnego ruchu” na podstawie prozy Hrabala, „Szalone lata dwudzieste” czy w „Zemście”.

Spektakl „Moralność pani Dulskiej” zostanie wystawiony w piątek 26 lipca o godz. 19.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny.

Zostaw komentarz