Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Morawska Brama” według Chwili Nieuwagi

Facebook Twitter

Czeska muzyka często brzmi w regionie. To oczywiście efekt bliskiej odległości do granicy naszych południowych sąsiadów. Teraz te dźwięki będzie można usłyszeć w wykonaniu artystów z naszego regionu.

Czescy twórcy stali się inspiracją dla muzyków z rybnickiej grupy Chwila Nieuwagi. Nagrali płytę „Morawska Brama”:

To taki zlepek czeskich piosenek, czeskich artystów. Zakres jest bardzo szeroki, bo znalazły się tam zarówno piosenki bardów czeskich jak: Jaromir Nohavica, Karel Kryl czy Karel Plihal, ale także współczesne folk rockowe zespoły jak: Poletíme, Čechomor, Radůza. Jest różnorodnie również stylistycznie, bo jest trochę nostalgicznie, troszkę poważniej, ale też zależało nam na tym, żeby ująć taką kwintesencję czeskości, więc i trochę dystansu Czechów do samych siebie i poczucie humoru, odrobina szaleństwa. Wszystko to staraliśmy się zawrzeć w naszej płycie pt. „Morawska Brama” –mówi Martyna Czech z Chwili Nieuwagi.

Do projektu „Morawska Brama” dołączył Kuba Blokesz:

Wspólnie opracowaliśmy aranżację piosenek. Jedne są solowe, gdzie Kuba gra na gitarze sam albo towarzyszy mu zespół Chwila Nieuwagi, a jedne są zupełnie pełny skład, czyli nasz kwintet plus Kuba. Jest dosyć barwnie i kolorowo. Bardzo serdecznie Państwa zapraszamy – nie nazwałabym tego koncertem, bo przygotowujemy to w formie takiego widowiska, może bardziej nawet takiego wieczoru z kulturą czeską. Będzie troszeczkę literatury czeskiej, będą pewnego rodzaju wizualizacje, będzie muzyka. Jeżeli ktoś oglądał wieczorynki czeskie, to też znajdzie coś dla siebie – dodaje Martyna Czech z Chwili Nieuwagi.

Koncert promujący płytę „Morawska Brama” w Teatrze Ziemi Rybnickiej w czwartek (25.10.) o 19.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024