Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Most w Chałupkach musi zostać wyremontowany. Polacy i Czesi wspólnie chcą starać się o środki

Facebook Twitter

Most w Chałupkach jest w kiepskim stanie technicznym. Po stronie czeskiej wymaga demontażu i odbudowy, po stronie polskiej - tylko remontu. Polacy i Czesi wspólnie chcą starać się o środki na ten cel.

To chyba najbardziej transgraniczny most na pograniczu polsko-czeskim

– tak o moście granicznym w Chałupkach mówi wójt Krzyżanowic, Grzegorz Utracki. Gmina wspólnie z Krajem morawsko-śląskim postanowiła starać się o pieniądze na remont obiektu, który wymaga naprawy z uwagi na stan techniczny:

Grzegorz Utracki: Po naszej stronie ten most jest ładniejszy, bo jego konstrukcja jest taka jak była przed wojną, kiedy był wybudowany Podczas działań wojennych, został zniszczony w połowie i Czesi odbudowali po wojnie ten most jako betonowy. Po naszej stronie jest mocna korozja ale nie trzeba go rozbierać tylko wymienić główne elementy konstrukcyjne. Nośność będzie zachowana, plus konserwacja całości.  Przybora środkowa również musi być wzmocniona i zrobiona, ale to przez stronę czeską, bo oni tą swoją, betonową część muszą rozebrać. Ona jest tak zniszczona, że nie ma innej możliwości by odtworzyć ten most.

Polska i czeska strona spotykają się regularnie, by ustalić szczegóły projektu. Kolejna narada za kilka dni w Ostrawie. Samorządowcy wiedzą, że nie można dopuścić do jego zamknięcia:

Grzegorz Utracki: Nie będzie tego mostu, to zakończy się w jakiejś dużej części współpraca w tym rejonie przygranicznym, ponieważ ten most jest naprawdę intensywnie użytkowany przez mieszkańców nie tylko Bohumina, nie tylko Chałupek, ale tych wszystkich, przygranicznych  gmin. Organizujemy sporo  wydarzeń kulturalnych, chociażby  jarmarki, Festiwal Górnej Odry też tam się odbywa, działalność gospodarczą również nasi przedsiębiorcy prowadzą. I tutaj jest po prostu ten most niezbędny po to, by cel transgraniczności, cel rozwoju, służenia mieszkańcom zachować. Mam nadzieję, że uporamy się z tym i do 2027 uda nam się zakończyć ten projekt.

Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice

Projekt musi być gotowy do listopada. Czy uda się uzyskać środki zewnętrzne okaże się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024