Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mosty dla regionów. Co w tej sprawie w naszym regionie?

Facebook Twitter

Wybrano koncepcję i ogłoszono przetarg na projekt pierwszego odcinka drogi prowadzącej do mostu w Ciechowicach. Chodzi o obiekt, który ma zostać wybudowany w pobliżu przeprawy promowej Ciechowice- Grzegorzowice.

Jak już informowaliśmy w Radiu 90 inwestycja została objęta rządowym programem „Mosty dla regionów”.

Fot. premier.gov.pl

Budowa tego mostu wiąże się też z koniecznością wybudowania tzw. północnej obwodnicy Raciborza, dlatego, że dojazd do miejsca gdzie był kiedyś przed wojną most do przeprawy, jest skrajnie trudny i to by było bez sensu. Dlatego będzie skomunikowany 10 kilometrową drogą z jednej i drugiej strony rzeki. Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie projektu pierwszego odcinka drogi do przyszłego mostu. Ten odcinek mierzy 3 kilometry długości.

– mówi Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Otwarcie ofert zaplanowano na wrzesień. Przyjęte już „studium korytarzowe” to ważny dokument, odpowiadający na wiele pytań w czasie planowania tej inwestycji:

To studium odpowiada na pytania w jaki sposób wybudować tę drogę, w jaki sposób ją połączyć z nieistniejącą siecią, by też nie sprawiać kłopotu mieszkańcom, by tiry im nie jeździły pod oknami, zbyt wąskimi drogami. Trzeba pamiętać, że obecny dojazd do przeprawy, to jest wąska droga, która ma zakręty nawet 90- stopniowe, stąd wynikała potrzeba budowy nowej drogi.

Rzecznik ZDW w Katowicach na razie jest ostrożny w określaniu terminu wykonania mostu w Ciechowicach. Czy 2023 rok to data realna? Posłucha jak odpowiada na to pytanie:

Przypomnijmy, że o budowę mostu w tym miejscu od wielu lat zabiegali samorządowcy z raciborszczyzny. W tej chwili wstrzymana jest przeprawa promowa Grzegorzowice- Ciechowice. Most na terenie gminy Nędza dofinansowany z rządowego programu będzie jednym z 22 obiektów wybudowanych w całej Polsce, jedynym na Śląsku.

Czytaj także:

Będzie nowy most na Odrze w regionie

Co dalej z budową mostu na Odrze w powiecie raciborskim?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj