Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mówią „NIE” brakowi dialogu społecznego! Trwa pikieta przed Jastrzębską Spółką Węglową [LIVE, FOTO]

Facebook Twitter

Związkowcy i górnicy pikietują przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mówią "NIE" brakowi dialogu społecznego, łamaniu praw pracowniczych i związkowych, obsadzaniu kluczowych stanowisk osobami niekompetentnymi, brakowi odbioru zakontraktowanego węgla przez spółki energetyczne oraz nadmiernemu importowi węgla z zagranicy.

„Piontek i Duda to czysta obłuda”, „Zarząd Iza nam wybrała prawe spółkę zaorała” z takimi transparentami kilkuset związkowców i górników protestowało pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

To najgorszy zarząd JSW od 27 lat. Jesteśmy po to by wróciła normalność

– mówi  przewodniczący górniczej Solidarności:

Bogusław Hutek: Nikt bardziej jak ci pracownicy nie ma prawa protestować, bo złe decyzje podejmowane przez zarządy doprowadziły do tego, że w 2015 roku do nich strzelano i zabrano im pieniądze. Dzisiaj trzeba zapobiegać, nie można czekać aż ten zarząd podejmie złe decyzje, które doprowadzą do tego, że zapłacą górnicy z JSW, trzeba reagować na bieżąco. Ma być normalność, ludzie chcą spokoju, chcą normalnie pracować i zarabiać.

Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności

O co walczą związkowcy? O zmniejszenie importu węgla z zagranicy, odbiór zakontraktowanego węgla przez spółki energetyczne oraz o inną politykę kadrową w ścisłym zarządzie JSW. Mówi przewodniczący Solidarności w JSW:

Sławomir Kozłowski: Jeżeli się mówi, że chcemy utrzymać płace realne to muszą być również podwyżki, ale my nie mówimy, że od razu wszystko. Mówimy na jakich warunkach, teraz ceny węgla poszły bardzo do góry, trzeba tylko zadbać o firmę żeby wydobywała, żeby sprzedawała i pieniądze będą, a nie przyjmować ludzi do biura za 20-30 tysięcy i powielanie stanowisk. Przed 3 miesiące prezes 18 osób przyjęła, to jest koszt roczny w granicach 3 milionów złotych.

Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Do protestujących wyszła prezes JSW:

Barbara Piontek: Drodzy górnicy,  przedstawiciele wielu organizacji związkowych z różnych kopalń, dziękuję za wasz głos, bo jest on dla mnie ważny…

Barbara Piontek, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Więcej zdjęć z protestu:

Zobacz naszą relację live z całego protestu:

Demonstranci planują jeszcze dziś (1.07.) odwiedzić biuro poselskie Izabeli Kloc w Mikołowie i biuro poselskie premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022