Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Można, czy nie można używać junkersów w blokach?

Facebook Twitter

Choć zdecydowana większość z nas uważa że tak, to jeden z mieszkańców Żor jest innego zdania twierdząc, że lokatorzy wzajemnie się trują.

Powołując się na przepisy i opinie kominiarzy twierdzi, że Spółdzielnie Mieszkaniowe wykorzystują niewiedzę mieszkańców, a prawo w tej materii jest niespójne.

Według przepisów prawa budowlanego, zabronione jest stosowanie zbiorczych kanałów spalinowych. W 1994r nowe prawo budowlane zabrania, gdzie wskazuje, że kasowe grzejniki wody przepływowej powinny być podłączone do samodzielnych, indywidualnych kanałów spalinowych. Władze spółdzielni wykorzystują ludzką niewiedzę, to są niekontrolowane ciągi wsteczne. Każdy ciąg wsteczny jest niebezpieczny, ponieważ urządzenie gazowe, tak jak gazowy grzejnik wody przepływowej, nie jest takie urządzenie wyposażone w jakiś czujnik, który by wstrzymał spaliny, które podczas ciągu wstecznego od sąsiadów napływają do mieszkań, które są poniżej.

Żorzanin od kilku lat koresponduje z różnymi instytucjami naukowymi, a nawet z ministerstwem. Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia postępowania w sprawie wydania zgody na montaż i nakłaniania do wymiany junkersów przez spółdzielnie mieszkaniowe. Żorzanin wniósł zażalenie od tej decyzji. Sprawę ma rozpatrzyć Sąd Rejonowy w Żorach 14 maja.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Żory” Zbigniew Matyjas odpiera zarzuty, lecz przyznaje, że spółdzielnie nie są gotowe na zmiany sposobu podgrzewania ciepłej wody:

Nasze budynki spełniają wymogi, jakie spełniały na samym początku w budowie i te przepisy, które się zmieniły, one dotyczą przede wszystkim, wszystkich nowo wybudowanych obiektów, my rozpoznawaliśmy też temat związany z realizacją koncepcji, które ten Pan otrzymał od różnego typu instytucji naukowych, lecz one na tą chwilę są technicznie niemożliwe do realizacji. Musielibyśmy wyburzyć dotychczas funkcjonujące kominy w naszych zasobach, po to, żeby móc przeprowadzić taką modernizację, jak ten Pan chce przeprowadzić. Druga rzecz, od lat 2000, zmieniły się formy własności, jesteśmy współwłaścicielem budynku, mamy odrębnych właścicieli.

Dodajmy, że mieszkaniec Żor ogrzewa wodę w mieszkaniu bojlerem elektrycznym: Najskuteczniejszym rozwiązaniem byłyby zmiany na szczeblu ogólnopolskim. Rząd powinien wydać rozporządzenie dotyczące zmiany sposobu ogrzewania ciepłej wody. Tak by popłynęła ona do mieszkań z ciepłowni.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj