Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Można już oglądać efekty renowacji Zameczku w Leszczynach. Powstało też lodowisko

Facebook Twitter

Czy tej zimy uda się uruchomić lodowisko w Czerwionce-Leszczynach? Obiekt powstał przy odnowionym zameczku. Właśnie zakończono rewitalizację miejsca, wyremontowano sam zabytek, zbudowano budynek sanitarno-gospodarczy i zagospodarowano teren dawnego zespołu dworsko-parkowego.

www.czerwionka-leszczyny.pl

Jest już dostępna siłownia, urządzenia „street workout” oraz plac zabaw, wszystkie te obiekty zostały wpisane w okrąg otoczony zielenią i kwiatami. Jest boisko, którego teren zimą można zamienić lodowisko o wymiarach 20 x 40 m. Zostanie uruchomione, jak tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczne i poluzowane zostaną obostrzenia.

Przy zameczku powstały także miejsca do wypoczynku przy stawie obok zameczku – stoliki z krzesłami oraz betonowe leżaki.

Ten obiekt ma tętnić życiem i służyć mieszkańcom, mamy nadzieję, że jeszcze tej zimy wszyscy oczekujący będą mogli skorzystać z atrakcji jaką jest m.in. lodowisko. Nie demontujemy infrastruktury lodowiska, jak tylko będzie to możliwe, chcemy je szybko uruchomić

– mówi burmistrz Wiesław Janiszewski.

Celem prac było efektywne wykorzystanie zdegradowanych zasobów lokalowych, nadanie „drugiej młodości” zabytkowemu zameczkowi, zainteresowanie historią miejsca, wspaniałym dziedzictwem historyczno-kulturowym oraz stworzenie nowej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej dla mieszkańców.

Prace rewitalizacyjne dotyczące zabytkowego obiektu nawiązują do pierwotnego kształtu zameczku wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” – Konrada Bartelta w miejscu wcześniej istniejącego tutaj drewnianego dworu.

Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd. Co warte podkreślenia, za realizację zadania odpowiadała specjalizująca się w pracach konserwatorskich, remontach, modernizacjach i adaptacjach architektury zabytkowej firma Restauro, która wcześniej zajmowała się pracami konserwatorskimi m.in. w warszawskich Łazienkach, Belwederze, czy zamku w Pszczynie.

– podają urzędnicy na stronie internetowej.

Zobacz wideo, które publikowaliśmy latem:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021