Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mszana: Nie będzie restauracji na A1. Kolejny przetarg GDDKiA na Miejsce Obsługi Pasażerów

Facebook Twitter

Nie udało się go stworzyć przez kilka lat. Teraz ma być, ale bez restauracji i punktów gastronomicznych, za to przynajmniej z możliwością odświeżenia się i skorzystania z toalety. Na autostradzie A1 w Mszanie ma powstać wreszcie punkt odpoczynkowy.

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad ogłosił przetarg na utworzenie MOP-u, czyli Miejsca Obsługi Pasażerów. To kolejny przetarg na takie miejsce na autostradzie. Do tej pory dwa z nich skończyły się fiaskiem. Nie było chętnych na prowadzenie takiego punktu.

W obecnym przetargu na budowę MOP Mszana Południe ograniczono zakres inwestycji. Pierwotnie założenia były takie, że dzierżawca przystosuje ten MOP do kategorii drugiej.

Stąd w ramach budowy autostrady został zrealizowany zakres podstawowy

– tłumaczy Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA.

Marek Prusak: Tylko infrastruktury drogowej, czyli jezdni manewrowych, jezdni parkingowych. Dwukrotnie ogłaszaliśmy przetarg na dzierżawę tego miejsca. Nie było zainteresowanych, w związku z tym podjęliśmy decyzję, że zmieniamy kategorię, będzie to MOP podstawowy kategorii I, czyli będzie wyposażony tylko w te obiekty sanitarno-higieniczny i funkcję wypoczynkową. Nie będzie tam funkcji handlowo-usługowych. Miejsce wypoczynku, skorzystania z toalety.

Przy MOP-ie powstanie również konstrukcja, gdzie w zimie samochody ciężarowe z naczep będą mogły zrzucić zalegający na nich śnieg. Cały obiekt ma być przyjazny przyrodzie, w tym celu oprócz instalacji fotowoltaicznej, ma powstać również tam magazyn energii. Generalna Dyrekcja liczy, że teraz powinien znaleźć się chętny do wybudowania takiego miejsca odpoczynku.

Marek Prusak:  Zakres dużo mniejszy, przede wszystkim nie będzie tu operatora podmiotu zewnętrznego, który musiałby ponosić koszty związane z utrzymaniem tego obiektu. Utrzymanie tego obiektu będzie leżało po stronie GDDKiA. My będziemy go utrzymywać, nie będzie tam dzierżawcy, który w zamian za to, że będzie mógł świadczyć usługi handlowe, nie będzie ponosił kosztów utrzymania. Będzie to leżało po stronie skarbu państwa.

Projekt i roboty budowlane powinny zakończyć się w terminie 14 miesięcy od dnia podpisania umowy. Na razie czekamy na wybór firmy, która zaprojektuje Miejsce Obsługi Podróżnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj