Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mszana pamięta o więźniach z Auschwitz. Symbolicznie upamiętniła kolejną rocznicę tragicznego Marszu Śmierci

Facebook Twitter

Kolejna rocznica tragicznego Marszu Śmierci upamiętniona w tym roku w sposób symboliczny. Tradycyjny Marsz Ku Pamięci, organizowany przez Jana Stolarza z Radlina, dla upamiętnienia wydarzeń ze stycznia 1945 roku, tym razem odbył się w nieco innej formie.

fot.,www.mszana.ug.gov.pl

Nie było kilkudniowego marszu podzielonego na etapy, ale dziś rano uczestnicy wsiedli do samochodów w Oświęcimiu, około godz. 10.00 wzięli udział w Mszy św. w Studzionce, a następnie przejechali przez Pawłowice i Jastrzębie-Zdrój do Mszany. Tu zatrzymali się przy cmentarzu i wraz z samorządowcami zapalili znicz na Grobie Ofiar Marszu Śmierci. Następnie pojechali do Wodzisławia Śląskiego, na dworzec kolejowy, na którego ścianie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary nazistowskiego KL Auschwitz-Birkenau, które zginęły w trakcie marszu z obozu na dworzec, skąd następnie wysyłano transporty w głąb Rzeszy.

Kilka dni wcześniej, 17 stycznia, w 76. rocznicę rozpoczęcia tragicznej ewakuacji obozu, na grób w Mszanie upamiętniający 33 ofiary tej tragedii przyjechała delegacja Muzeum Auschwitz – Birkenau na czele z dr Jackiem Lachendro. Obecny nad mogiłą był także przedstawiciel grupy piechurów – Robert Furtak z Połomi.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022