Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”Wystarczy napełnić zbiornik wodą i można jechać do akcji”. Mszana przekazuje do Ukrainy wóz strażacki

Facebook Twitter

Mszana do Ukrainy wysyła wóz strażacki. To decyzja radnych, którzy na nadzwyczajnej sesji spotkali się, by rozmawiać o udzieleniu pomocy humanitarnej poszkodowanych w czasie działań wojennych za wschodnią granicą.

fot.mszana.ug.gov.pl

Pojazd będący własnością gminy zostanie przekazany w formie darowizny na rzecz Państwowej Służby Ukrainy w obwodzie lwowskim. Strażacy z Mszany, Połomi i Gogołowej wyposażyli auto w 5 kompletów ubrań bojowych, buty, rękawice, hełmy, nosze – deskę ortopedyczną, szyny, 2 prądownice i torbę medyczną.

Wystarczy napełnić zbiornik wodą i można jechać do akcji

– mówią strażacy.

fot.mszana.ug.gov.pl

Dar dla Obwodu Lwowskiego

W związku z rozpoczętą 24 lutego 2022 roku agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy tamtejsza ludność znalazła się w dramatycznej sytuacji humanitarnej. W wyniku działań zbrojnych w całym kraju niezbędny jest m.in. sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Gmina Mszana dysponuje takim sprzętem. Jest to używany pojazd pożarniczy marki Renault M210 Midliner, będący własnością Gminy Mszana. Po konsultacjach z Zarządem Gminnym OSP wyszedłem z inicjatywą nieodpłatnego przekazania używanego pojazdu w formie darowizny Zarządowi Głównemu Państwowej Służby Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Lwowskim

– wyjaśnia wójt gminy Mirosław Szymanek.

Dziś jeszcze auto zostanie przekazane do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu, a następnie trafi na Ukrainę.

fot.mszana.ug.gov.pl

Używany, ale sprawny

Przekazany pojazd to samochód pożarniczy z 1995 roku, sprowadzony z Francji i zakupiony 7 lat temu na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej w Gogołowej. Ma niecałe 23,5 tys. km przebiegu. Jego szacowana wartość wynosi ok. 80 tys. złotych. Gmina Mszana przekazała go dla społeczeństwa ukraińskiego nieodpłatnie.

Jednostka OSP Gogołowa w ubiegłym roku została przez gminę wyposażona w całkowicie nowy wóz bojowy, w 2020 roku podobny sprzęt trafił do OSP Mszana, a rok wcześniej do OSP Połomia. Wszystkie trzy straże pożarne z terenu gminy mają więc nowoczesne wozy. Używane auto z Gogołowej miało zostać sprzedane, podobnie jak było w przypadku pozostałych jednostek. Wybuchła jednak wojna w Ukrainie i władze gminy, po konsultacji z Zarządem Gminnym OSP oraz strażakami z Gogołowej zdecydowały, że w ten sposób wesprą sąsiadów.

fot.mszana.ug.gov.pl

Dodali wyposażenie

Strażacy z Mszany, Połomi i Gogołowej wyposażyli auto w 5 kompletów ubrań bojowych, buty, rękawice, hełmy, nosze – deskę ortopedyczną, szyny, 2 prądownice i torbę medyczną.

Wystarczy napełnić zbiornik wodą i można jechać do akcji

– mówi Mirosław Winkler, prezes OSP Gogołowa.

Podczas sesji wójt oraz gminny kordynator ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy, Joanna Szymańska, podziękowali również wszystkim mieszkańcom, firmom i jednostkom gminnym angażującym się w organizację pomocy dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lipca 2022