Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mundurowi z Rybnika pomogli rozbić grupę „cyberprzestępców”

Facebook Twitter

Straty związane z ich działaniem oszacowano na kwotę ponad 170 tysięcy złotych, policja zatrzymała twórców fałszywych sklepów internetowych.

To trzej mężczyźni w wieku od 42 do 43 oraz 42-letnia kobieta, mieszkańcy Tychów i Rybnika. Tylko w wyniku działania jednego z fałszywych sklepów internetowych oszukanych zostało około tysiąc osób, które zapłaciły za towar, lecz nigdy go nie otrzymały. Sklep był zarejestrowany na dane podstawionych osób tzw. słupów. Kupujący w nim otrzymywali SMS z prośbą o dokonanie dopłaty. Hiperłącza prowadziły potem do stron podszywających się pod agentów rozliczeniowych. W ten sposób od pokrzywdzonych wyłudzano między innymi dane do logowania do bankowości elektronicznej. Zdobyte pieniądze trafiały następnie na kolejne rachunki bankowe, a później wypłacane były w bankomatach na terenie całego kraju.

Część pieniędzy była również przekazywana na giełdy kryptowalut. To miało utrudnić ustalenie ich pochodzenia oraz miejsca ich przechowywania. Straty związane z działaniem sklepu oszacowano na kwotę ponad 170 tysięcy złotych.

Pokrzywdzeni przez fałszywy sklep ” kidparadise.pl” proszeni są o kontakt z rybnicką policją.

W wyniku czynności funkcjonariusze zabezpieczyli liczne nośniki pamięci, telefony komórkowe, dokumenty, karty SIM oraz dokumentację bankową – w tym paragony dotyczące wypłat w bankomatach i bitomatach.

Decyzją Sądu zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy, a przedstawione zarzuty obejmują między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa, kradzież z włamaniem środków z rachunków bankowych oraz hacking.

Policja i Prokuratura apelują, aby zachować ostrożność przy dokonywaniu zakupów – weryfikować wiarygodność sklepu internetowego i zwracać uwagę na adres strony internetowej przy dokonywaniu płatności online.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj