Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mural na chodniku. Pierwszy w regonie mural 3D jest w Jastrzębiu

Facebook Twitter

Mural 3D jest na "Szlaku wolności", który ciągnie się od Kopalni Zofiówka i Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego aż do Łaźni Moszczenica. Jest wyrazem hołdu dla wydarzeń sierpnia 1980 roku.

fot.jastrzebie.pl

Mural namalowany został na Placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Najlepszy efekt można zobaczyć stojąc na wyznaczonym obszarze obserwacji, tj. na oku namalowanym przed muralem.

– mówią w Jastrzębiu.

Mural umiejscowiony jest na „Szlaku wolności”. Ciągnie się on od Kopalni Zofiówka i Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego aż do Łaźni Moszczenica.

Na „Szlaku Wolności” znajdują się różne punkty i będą się pojawiały nowe punkty nawiązujące i upamiętniające lata 80., strajki górników, a przede wszystkim Porozumienie Jastrzębskie. Bo to tutaj jastrzębianie i górnicy przyczynili się do tego, że odzyskaliśmy wolność po wielu latach

– podkreślała podczas odsłonięcia muralu Anna Hetman, prezydent Jastrzębie- Zdroju.

Mural symbolicznie przestawia wnętrze kopalni węgla kamiennego. Wewnątrz widzimy 2 strajkujących górników z hasłem „Zwyciężymy! Jastrzębie-Zdrój 1980” oraz „Solidarność”. Jest on wyrazem hołdu wydarzeń sierpnia 1980 roku, zwieńczonych podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego. Stał się dopełnieniem porozumień sierpniowych, zawartych wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku. Strajkujący z 56 zakładów wywalczyli m.in. prawo do wolnych sobót i niedziel.

Artystyczna wizja w formie street artu powstała w oparciu o projekt pn. „MURALowa współpraca ” nr rej. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0003125 dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska i Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Trójwymiarowy poziomy obraz stał się również częścią nowego produktu turystycznego o nazwie „Szlak murali pogranicza”. W Czechach powstaną dwie tego typu formy graficzne.

Jak mówiła w Radiu 90 Anna Hetman, prezydent Jastrzębia- Zdroju, projekt jest realizowany wspólnie z czeskim miastem Karwina.

Anna Hetman: To taka muralowa współpraca, w Karwinie są dwa murale i będziemy zachęcać mieszkańców Czech i Polski do wymiany, przyjeżdżania i oglądania (…).

Sam mural kosztował 24 tysiące złotych, cały projekt 114 tysięcy złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lutego 2023