Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Murzin na Wielkanoc. W Cieszynie nagrodzono te świąteczne wypieki

Bożena Pieczonka z Zamarsk zrobiła najlepszego murzina wielkanocnego, na konkursie jaki ogłosił Dom Narodowy z Cieszyna. Świąteczne wypieki oceniano wczoraj (13.04).

fot. Radio 90

Szacowany czas czytania: 02:52

Murzin na Wielkanoc – tradycyjna potrawa na Śląsku Cieszyńskim

fot. Radio 90

Murzin to ciasto drożdżowe nadziewane kiełbasą i wędlinami, a nazwa pochodzi od ciemnego koloru tego wypieku.

Bożena Pieczonka: Mieszkałam wcześniej w Cieszynie, ale moja teściowa właśnie piekła wcześniej takiego murzyna w tej formie, takiej białej, czyli biała kiełbasa i wokół tego ciasto. Natomiast potem zbierałam różne przepisy od różnych znajomych z zamarszczanek. I tutaj właśnie dowiedziałam się, że musi być żarnówka, że często właśnie do środka dawano wcześniej wędzonkę różną. I przede wszystkim, żeby to ciasto było zarabiane na wywarze z wędzonki. No i ta żarnówka. Ale jeszcze wcześniej piekło się takie ciasto w piecu, oczywiście chlebowym.

Bożena Pieczonka upiekła najlepszego murzina fot. Radio 90

Z czym był zwycięski murzin?

Bożena Pieczonka: Boczek wędzony, szyneczka wędzona, biała kiełbasa surowa. No i jeszcze dodałam wędzoną kiełbasę. Musiał być duży bochen, żeby można było ukroić i się najeść i posmakować.

Radio 90: Na sznitki pokroić.

Bożena Pieczonka: No na sznitki pokroić, dokładnie.

– usłyszał Jan Bacza od Bożeny Pieczonki, a co mówią jurorzy?

Ta tradycja pieczenia murzina w całym regionie jest żywa

– mówi Agnieszka Pawlitko z Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego.

Agnieszka Pawlitko: W bardzo dużo domach pojawia się murzyn. U mnie też, cały czas robimy. Czekamy na jeszcze więcej zgłoszeń. Już z paniami tutaj rozmawiałyśmy, że w przyszłym roku zrobimy jeszcze warsztaty przed konkursem, że może więcej wtedy pań się zachęci i przyjdzie do nas.

Agnieszka Pawlitko fot. Radio 90

Anna Więcek z KGW w Zamarskach, zwraca uwagę na to co jest najważniejsze w przepisach na wielkanocne murziny.

Anna Więcek: Żeby wypiec dobrze i jednak trochę żarówki zawsze dołożyć.

Radio 90: On jest ciemniejszy ten wypiek.

Anna Więcek Tak, i nie zarabiać na mleku, tylko zarabiać na wywarze z szynki. Ostudzić i na tym wywarze się zarabia ze szynki albo z boczku. To jest cała ta filozofia tego murzina na Wielkanoc.

Radio 90: No i też filozofia Śląska Cieszyńskiego, bo tu jest znany.

Anna Więcek Tak naszego, bo to jest znane z dziada pradziada.

Radio 90: Murzin taka ciekawa nazwa Murzin, bo on taki ciemny.

Anna Więcek: A dlaczego jest ciemny? Bo był wyrabiany z mąki ciemnej, po prostu z żarnówki w piecach był, inaczej pieczony był niż teraz na tych gazowych kuchenkach. Jak się na tym wywarze się to zarabia, da się tam żarnówki, to jest całkiem inny smak.

Anna Więcek prezentuje zwycięskiego murzina fot. Radio 90

To była 2. edycja konkursu na wielkanocnego murzina w Cieszynie. A Dom Narodowy, gdzie odbył się konkurs z mikrofonem odwiedził Jan Bacza.

Przepis na murzina? Posłuchajcie:

REKLAMA