Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Musimy odchodzić od węgla – mówi w Radiu 90 Łukasz Kohut

Facebook Twitter

"Do roku 2035 powinna zostać wygaszona część kopalń" - mówił w porannej rozmowie w Radia 90, świeżo upieczony europoseł Łukasz Kohut. Rybniczanin jest jedna z największych niespodzianek wyborów. Lider Wiosny na Śląsku zdobył 49 tysięcy głosów.

Musimy odchodzić od węgla – mówi Kohut, który dziś w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie odbiera zaświadczenie o wyborze na europosła:

Mówiliśmy nie o wszystkich kopalniach, nie o węglu koksującym, nie o JSW. Generalnie mówiliśmy, że musimy odchodzić od węgla w długiej perspektywie czasowej. Pojawiła się ta data 2035 roku i 2050 roku w całej Europie, bo taka jest polityka UE, że trzeba od tego węgla odchodzić. Górnicy nie stracą pracy, bo średnia ich wieku to 41 i wszyscy odejdą na zasłużone emerytury. Generalnie trzeba odchodzić od węgla, trzeba przechodzić na odnawialne źródła energii.

Łukasz Kohut zapowiedział w Radio90, że będzie także wspierał rybniczan protestujących w sprawie budowy kopalni Paruszowiec. Podkreślał także że będzie walczyć o Śląsk i śląską godkę w Parlamencie Europejskim:

Jestem obrońcą śląskich spraw, także w 'Wiośnie’ z Robertem Biedroniem toczę spory, walczę o śląskie interesy w mojej partii i zamierzam to robić w Parlamencie Europejskim. Walczę o prawa człowieka, o ślaską godkę, o edukację regionalną.

Radio90: I ta śląsko godka będzie w Brukseli?

Tak, będę lobbował za tym, dlatego że narzędzia europarlamentarzysty to m.in. ekspertyzy. Jestem w kontakcie z profesorami Uniwersytetu Śląskiego, którzy pomogą mi w kodyfikacji tych wszystkich gwar języka śląskiego, bo tych gwar jest osiem. Będę lobbował za tym, żeby ta ustawa o języku śląskim jako o języku regionalnym trafiła do polskiego parlamentu.

A cała rozmowa z europosłem Łukaszem Kohutem poniżej

Rozmawiał Arkadiusz Żabka. Zobacz inne wywiady z porannymi gośćmi Radia 90: TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022