Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Musioł: Smog to nowotwory mózgu i mniejszy iloraz inteligencji

Facebook Twitter

Smog to nowotwory mózgu, choroby układu krążenia, depresja czy mniejszy iloraz inteligencji- mówiła w porannej rozmowie w Radio90 Katarzyna Musioł, ordynator oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Badania pokazują, że zanieczyszczone powietrze ma wpływ na nasze zdrowie:

Zagrożenie wynikające z zanieczyszczonego powietrza, to nie jest jakaś wydmuszka medialna, to nie jest jakaś historia eko-terrorystów, to są twarde dane naukowe, które mówią o tym, jaki jest wpływ tego zanieczyszczonego powietrza na nasze organizmy. Począwszy od układu oddechowego, przez układ krążenia, układ nerwowy. Wiele lat w swojej pracy zawodowej zajmowałam się dziećmi chorującymi na nowotwór mózgu i liczne badania wykazują, że właśnie zanieczyszczone powietrze może wpływać na wzrost zachorowań na nowotwory mózgu u dzieci, u dorosłych. To, że czujemy się ospali, że mamy nastrój depresyjny, że mamy zaburzenia z koncentracją z uwagą, że dzieci mają wyższy poziom lęku, gorsze kompetencje społeczne. To wszystko wynika z tego, że przebywamy, żyjemy w zanieczyszczonym powietrzu. Te pyły, które wnikają do nas, przechodzą do krwi, przechodzą do mózgu i tam sieją spustoszenie.

Przedszkola, szkoły powinny ograniczyć wyjścia na zewnątrz, a maska antysmogowa, czy oczyszczacz powietrza powinny być naszym obowiązkowym wyposażeniem – podkreślała ordynator Musioł:

Jeszcze 10 lat temu nic nie wiedziałam o zanieczyszczonym powietrzu, 5 la t temu nie miałam jeszcze oczyszczacza powietrza w domu, a dwa lata temu nie ubierałam maski. Ta moja świadomość, którą nabyłam poprzez zapoznawanie się z pewnymi faktami, sprawia, że ja zmieniłam swoje zachowanie i chronię się teraz przed tym smogiem.

Radio 90: Maseczka obowiązkowa?

Tak jest, absolutny zakaz wychodzenia na zewnątrz.

Radio 90: Jak to pogodzić z funkcjonowaniem przedszkoli, szkół?

Muszą prowadzący szkoły, przedszkola mieć tę świadomość, że akurat jest wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza i niestety odwołać wszystkie planowane wyjścia na zewnątrz, spacery, aktywności. Tu szczególny apel do szkół sportowych, bo powietrze niestety nam szkodzi i nas zabija.

Radio 90: Samobójstwem jest bieganie, rower?

Absolutnie tak.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Katarzyną Musioł ordynator oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=Y9PFFHlplK4&feature=emb_title

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj