Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie znów otwarte

Facebook Twitter

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie ponownie otwarte. Jak zapewniają w mieście, w tym miejscu znajdą coś dla siebie wszyscy zwiedzający, nie tylko miłośnicy czarnej sztuki.

Fot. cieszyn.pl

Muzeum Drukarstwa, mieszczące się pod adresem ul. Głęboka 50 posiada drukarnię z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi. W czasie zwiedzania można zobaczyć kolejne etapy powstawania druku dawną, archaiczną metodą: od ręcznego układania tekstu z zastosowaniem pojedynczej litery, przez późniejsze składanie i odlewanie na maszynie, odbijanie na papierze, aż do końcowego etapu łączenia w postać książki.

Aktualne godziny otwarcia są następujące (wejścia o pełnych godzinach):

  • poniedziałek-czwartek: 10:00-15:00;
  • piątek: 14:00-20:00;
  • sobota-niedziela: 11:00-18:00.

Muzeum mieszczące się pod adresem ul. Głęboka 50 to magiczne miejsce, w którym przechował się klimat dawnych czasów. Udało się zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. Są też przykłady innych technik drukarskich.

Można tu zobaczyć nie tylko różne maszyny i urządzenia, ale też poznać ich zastosowanie w dawnych drukarniach. W czasie zwiedzania można zobaczyć kolejne etapy powstawania druku dawną, archaiczną metodą: od ręcznego układania tekstu z zastosowaniem pojedynczej litery, przez późniejsze składanie i odlewanie na maszynie, odbijanie na papierze, aż do końcowego etapu łączenia w postać książki.

Zasadą muzeum jest utrzymanie istniejących i doprowadzenie nowych nabytków do pełnej sprawności technicznej. Dziś można śmiało powiedzieć, że w Cieszynie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych i najpełniejszych typograficznych zbiorów drukarskich.

Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, który jest tematycznym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego.

W czasie remontu na zapleczu został dobudowany obiekt, w którym znalazła się winda. Dzięki temu usprawnieniu osoby z niepełnosprawnościami, podjeżdżając od ul. Stromej, mogą dostać się do muzeum.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024