Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Kończycach Małych powstało Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich

Facebook Twitter

Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich powstało w Kończycach Małych. Siedzibą nowej placówki jest zamek, który pamięta czasy piastowskie. Muzeum otwarto 10 stycznia: data nieprzypadkowa, bo 10 stycznia 1356 roku wydano złotą bullę cesarza Karola IV, nad którą między innymi pracował książę cieszyński Przemysław I Noszak z rodu cieszyńskich Piastów.

fot. FB/Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich

W nowej placówce w murach dobrze znanego kończyckiego zamku znalazła się jedna z 600 certyfikowanych kopii tego dokumentu. W muzeum można też zobaczyć między innymi: kopie portretów Piastów cieszyńskich. Jest to jedyne miejsce, w którym zgromadzono wszystkie podobizny kolejnych cieszyńskich Piastów. Oryginały wiszą w różnych galeriach na terenie całej Europy, np. w Pradze czy Szwecji. Wyjątkiem jest portret Adama Wacława, którego oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

W Kończycach Małych znalazły się natomiast repliki przedmiotów z epoki wykonane na podstawie wykopalisk archeologicznych. Jest naczynie, w którym rycerz mógł przewozić napitek, i podczas konnej jazdy nic mu się z niego nie wylało. Warto zwrócić uwagę na drzewo genealogiczne cieszyńskiego rodu Piastów. Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do soboty między 12:00 – 16:00.

Planowane są tam różnego rodzaju wydarzenia. 8 lutego będzie wykład poświęcony postaci Przemysława I Noszaka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024