Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Muzeum Miejskie pomysłem na przyszłość Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

Wracamy do dyskusji wokół planowanych przenosin placówki z Parku Zdrojowego do nowo powstającej instytucji w Łaźni Moszczenica. Magistrat chce utworzyć tam Instytut Dziedzictwa i Dialogu, miejsce multimedialne, które ma opowiadać historię Jastrzębia-Zdroju.

Z kolei do budynku po Galerii Historii Miasta ma przenieść się Urząd Stanu Cywilnego. Na zwołanej w sprawie kultury sesji nadzwyczajnej złożona została petycja o nieprzenoszenie jastrzębskiej galerii na tereny pokopalniane. Przekonuje autor petycji, pod którą zebrał 200 podpisów mieszkańców:

Kacper Kawala: Historia miasta zasługuje chyba na godne miejsce. Powstanie muzeum w Jastrzębiu jest godne rozwiązaniem, jeżeli ta petycja nie pomoże, będę składał kolejną o powołanie Muzeum im. Mikołaja Witczaka. (…) Prosiłem radnych, żeby historia nas nie dzieliła, ale łączyła. (…) Udało nam się zyskać czas i mam nadzieję, że wykorzystamy ten czas słusznie, na rozmowy i osiągniemy konsensus w tej sprawie.

Utworzenia w miejsce Galerii Historii Miasta, Muzeum Miejskiego chce też kierownik placówki, Marcin Boratyn, który mówił o tym również na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Muzeum miałoby funkcjonować równolegle do Instytutu Dziedzictwa i Dialogu:

Marcin Boratyn: Na te propozycje nie otrzymałem na razie żadnych odpowiedzi. Uważam, że nie ma co się spieszyć z tymi tematami, trzeba je dobrze przedyskutować, znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pogodzi wszystkie strony, (…) które są zainteresowane tym tematem. Mam nadzieję, że znajdziemy takie rozwiązane, które zadowoli wszystkich.

Radio 90: Dwie placówki są w stanie funkcjonować równolegle?

Marcin Boratyn: Mówimy nie tylko o mieszkańcach, ale także o przedmiotach, które znajdują się w Galerii Historii Miasta, one wymagają opieki państwa. W związku z tym niezbędny jest status muzeum.

Kolejna petycja mieszkańców w sprawie utworzenia muzeum ma trafić do jastrzębskich radnych po wakacjach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj