Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Muzeum w Raciborzu przypomina obraz Chrystusa Raciborskiego

Facebook Twitter

Chrystus Raciborski i inne wizerunki Chrystusa w sztuce ludowej. W muzeum w Raciborzu polecają kolejne spotkanie z zabytkami. W czwartek (30.03) o 18.00, wstęp jest wolny. Przeczytaj o tym obrazie!

W okresie Wielkiego Postu postanowiliśmy przypomnieć obraz Chrystusa Boleściwego zwanego Raciborskim.

– piszą raciborscy muzealnicy.

W zbiorach Muzeum w Raciborzu znajdują się dwa obrazy oraz druk religijny Modlitwa do Pana Jezusa Raciborskiego, z XIX w. W ikonografii tego typu wizerunek zwany jest Vir Dolorum (Mąż Boleści).

Muzeum w Raciborzu przypomina obraz Chrystusa Raciborskiego

mat.prasowe

Obraz Chrystusa Raciborskiego

Ukazuje Chrystusa po zmartwychwstaniu, ale jeszcze nie w chwale. Charakterystyczny jest gest Jezusa wskazującego na otwartą ranę ostetntatio vulneris, który ma podkreślić Jego cierpienie i przezwyciężenie śmierci. Wizerunki Vir Dolorum znane były już w XII w. w sztuce bizantyjskiej, znane od XIV w.w sztuce zachodnioeuropejskiej. Miejscem kultu Jezusa Boleściwego jest kościół św. Jana Chrzciciela w Raciborzu – Ostrogu.

– tłumaczy Julita Ćwikła, etnograf w muzeum w Raciborzu:

Jeszcze w XIX w. przychodziły do ostrogskiego kościoła „procesye z Raszczyc, Markowic, Brzezia, Babic, Pogrzebieni, Bieńkowic, Wojnowic, Starejwsi, Rudnika, Pawłowa i wielu innych miejscowości” (F. Godula, Historya Raciborza i okolic). W ołtarzu bocznym tej świątyni umieszczony jest obraz Chrystusa Bolesnego namalowany na desce. Przedstawia ona Jezusa w koronie cierniowej z otwartą raną w boku i ranami po gwoździach. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu z łacińską inskrypcją VENI DE VIENI O. PECATORE INGRATO DENTED AL. MIO COSTATO. 1827, Przyjdź ach przyjdź niewdzięczny grzeszniku, umocnij się przy moim boku. Obraz z kolekcji muzealnej pochodzi z XIX w. Niestety nie znamy dokładnej proweniencji tego płótna.

Według informacji zawartych w inwentarzu, autorem obrazu jest Franciszek Gajda.

Muzeum w Raciborzu przypomina obraz Chrystusa Raciborskiego

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj