Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Muzeum w Raciborzu zaprasza: Kult Maryi w tradycji ludowej

Facebook Twitter

W maju, miesiącu nabożeństw majowych, czwartkowe spotkanie z zabytkami w muzeum w Raciborzu poświęcone będzie Kultowi Maryjnemu w Tradycji Ludowej.

Muzeum w Raciborzu

W śląskiej religijności kult Matki Bożej odgrywa wielką rolę- mówi Radiu 90 etnografka Julita Ćwikła:

Julita Ćwikła: W dziale etnografii mamy sporo takich wizerunków maryjnych – „Maryjek” w różnej postaci i na malarstwie, na szkle i na płótnie, i w rzeźbie ludowej, i kapliczki szafkowe. Chcemy właśnie o tym poopowiadać, ale także o kulcie maryjnym, który tutaj na Śląsku był i jest nadal bardzo żywy. Jest wiele ośrodków pątniczych, między innymi w Raciborzu, w Pszowie, w Gidlach, oczywiście Częstochowa. Chcemy ludziom powiedzieć, kiedy jest Matki Bożej Siewnej, kiedy Zielnej, a kiedy Jagodnej. Jakie były związane przysłowia ludowe z tymi świętami?

graf. mat. prasowe

Czwartkowe spotkanie z zabytkami w muzeum w Raciborzu będzie okazją do pokazania po renowacji i przypomnienia historii obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej z kościoła w Bojanowie:

Julita Ćwikła: Najbardziej znane sanktuarium na ścianie wschodniej Polski, KoKodeń i ten wizerunek Maryi. Była taka legenda, która mówiła, że kopię tego obrazu przeniósł tutaj na te ziemie sam król Jan III Sobieski. Ale co z tego wynika? To musicie przyjść na spotkanie z zabytkami, zobaczyć, jak ten obraz naprawdę nabrał blasku, ale też i dowiedzieć się więcej informacji na jego temat.

Spotkanie w muzeum w Raciborzu jutro (23.05) o 18.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj