StartKultura

Muzyka organowa, chóralna i kameralna w Cieszynie

PROGRAM

14 X, godz. 19.00, Kościół Marii Magdaleny, Cieszyn KONCERT INAUGURACYJNY„KANTY POLSKIE I RUSKIE”

ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ „CAMERATA CRACOVIA” w składzie:

  • MARTA TRYBULEC – sopran
  • ADRIANNA BUJAK – sopran
  • MAREK SKRUKWA – gamba
  • DMYTRO HUBJAK (Ukraina) – bandura, bas
  • IRENEUSZ TRYBULEC – lutnia, kierownictwo
  • EWELINA BACHUL – organy

w programie

  • Bolesław Szabelski (1896–1979) – Preludium chorałowe „Hejnał wszyscy zaśpiewajmy”
  • Mieczysław Surzyński (1866–1924) – Elegia fis-moll op. 30
  • Psalm 148 – „Duchy próżne śmiertelności”
  • Psalm 137 – „Siedząc po niskich brzegach”
  • „Nakłoń o Europo, nakłoń uszy swoje”
  • „Pieśń o zwycięstwie pod Chocimiem”
  • „Nie wiem, ach nie wiem przyczyna czyja”
  • „Szczęście odmienne i wielce zdradliwe”
  • „Pieśń o śmierci”
  • Psalm 43 – „Niewinność Panie moję”
  • Psalm 125 – „Jegda ot Wawilona”
  • „Biezmiernaja liubow”
  • „Duma kozackaja”
  • „Iszow kozak z Ukrainy”
  • „Ach Ukrainenko, bidna godynenko”
  • Jan Gawlas (1901–1965) – Preludium i fuga na temat chorału „Czas radości, wesołości” op.13 nr 1

15 X, godz. 17.00, Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”, Cieszyn

POLSKIE TRIO KLAWISZOWE w składzie:

  • ANNA MIECH – fortepian
  • MARCIN HAŁAT – skrzypce
  • MARCIN MĄCZYŃSKI – wiolonczela

w programie:

  • Ludwig van Beethoven (1770–1827) – Trio fortepianowe c–moll Op.1 nr 3
  • Siergiej Rachmaninow (1873–1943) – Trio elegijne g–moll  nr 1
  • Dmitrij Szostakowicz (1906–1975) – Trio e–moll op. 67

16 X, godz. 18.30, Kościół SS. Boromeuszek, Cieszyn „SŁOŃCE ZAKLĘTE W DŹWIĘKACH HISZPANII I WŁOCH”

ZESPÓŁ „AD LIBITUM” w składzie:

  • KATARZYNA PUCH – sopran
  • MAŁGORZATA WŁODARCZYK – gitara klasyczna
  • PAULINA TKACZYK – klawesyn

w programie:

  • Pieśni hiszpańskie ze zbioru Música Barocca Española
  • Juan Arañés (zm.1649) – Dulce desdén
  • José Gaz (zm.1713) – Avecilla, si picas
  • G. Stefani–Anónimo – Vuestra belleza, señora
  • Anonim – Todo eres contradicciones
  • Sebastián Durón (1660–1716) – Abril floreciente
  • G. Bataille–Anónimo – El baxel está en la playa
  • Georg Friedrich Händel (1685–1759) – Kantata hiszpańska „No se emenderá jamás”
  • HWV 140 (Aria, Recytatyw, Aria)
  • Tommaso Giordani (ca. 1730–1806) – Sonata c–moll (Largo, Allegro Alla caccia)
  • Jacques Duphly (1715–1789) – Chaconne F–dur (Troisième Livre)
  • Ferdinando Sor (1778–1839)
  • Seguidillas boleras
  • Las mujeres y cuerdas
  • Muchacha, y la vergüenza
  •  Si dices que mis ojos
  • Prepárame la tumba
  • De amor en las prisiones
  • Luigi Boccherini (1743–1805) – Introdukcja i Fandango z Kwintetu gitarowego D–dur, G 448
  • Joaquin Rodrigo (1901–1999) – En Jerez de la Frontera
  •  Adela
  • De ronda
  • José Bragato (1915) – Ave Maria Andina

17 X, godz. 18.00, Těšínské divadlo, Czeski Cieszyn KONCERT JUBILEUSZOWY CHÓRU SLEZAN

CHÓR MIESZANY SLEZAN
KWARTET SMYCZKOWY – Teatru Narodowego (okręg morawsko-śląski)

MARKÉTA FIKOCZKOVÁ – sopran
PETR JONSZTA – bas
JARMILA ŽILKOVÁ – fortepian

MARIE KYJONKOVÁ – konferansjer

w programie:

  • Georg Friedrich Händel (1685–1759) – Hallelujah Chorus z oratoria Mesiáš
  • Georges Bizet (1838–1875) – Agnus Dei
  • Dmitrij Stěpanovič Bortňanskij (1751–1825) – Cherubimskaja
  • Josef Anton Bruckner (1824–1896) – Locus iste
  • Leoš Janáček (1854–1928) – Graduale
  • Giuseppe Verdi (1813–1901) – E sul tiamo! sbor z opery Ernani
  • Antonín Dvořák (1841–1904) – Vyběhla bříza běličká
  • Leoš Janáček (1854–1928) – Kačena divoká
  • Jurij Sergejevič Miljutin (1903–1968) – Tajga
  • Černošský spirituál „Let us break bread together”
  • Bedřich Smetana (1824–1884) – Česká píseň I. a IV. Část
  • Jindřich Jindřich (1876–1967) – Já nemám v tom Klenčí
  • Karel Böhm (1890–1973) – Znam ja zahradečku
  • Karel Konvalinka (1885–1970) – Pilky
  • Pavel Rusek (1922–2014) – Jyny še Haničko
  • Rudolf Wünsch (1880–1955) – V kolaji voda
  • Jindřich Jindřich (1876–1967) – Hančička
  • Hugo Peretti (1916–1986) – The lion sleeps tonight
  • Jaroslav Ježek (1906–1942) – Život je jen náhoda
  • Z. Randall Stroope (1953) – Omnia Sol
  • George David Weiss (1921–2010) – Can´t help falling in love

18 X, godz. 18.00, Kościół Ewangielicki na Rozvoju, Czeski Cieszyn „SÁM VE SVÝCH STÍNECH”

JIŘÍ STIVÍN – flety

w programie:  

  • Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788) – Sonata g–moll pro flétnu
  • Jiří Stivín (1942) – Modrá růže
  • Chick Corea (1941) – Dětská píseň č. 6
  • Antonio Vivaldi (1678–1741) – Koncert C–dur pro flautino
  • Jiří Stivín (1942) – Barokní inspirace
  • Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Adagio pro flétnu
  • Jiří Stivín (1942) – Proměny času
  • Sonny Rollins (1930) – St. Thomas
  • Jiří Stivín (1942) – Fantasie na barokní fantasie
  • Jaroslav Ježek (1906–1942) – David a Goliáš
  • Jiří Stivín (1942) – Sharazula Marazula
  • Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Badinerie
  • Jiří Stivín (1942) – U Dunaja u Prešpurka
  • Nat Adderley (1931–2000) – Work Song
  • Jiří Stivín (1942) – Bazalička
  • George Gershwin (1898–1937) – Summertime
  • Jiří Stivín (1942) – Vopičárna
  • Henri Kling (1842–1918) – Zlatá hvězda
  • Jiří Stivín (1942) – Tajemství katedrál

19 X, godz. 18.00,. Kościół Ewangelicki na Nivách, Czeski Cieszyn

OKTET WOKALNY „IMMERSO NELLA MUSICA”
MICHAŁ DUŹNIAK – organy

w programie:

  • Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Fuga g–moll  BWV 578 (opr. na zespół wokalny)
  • Maurice Durufle (1902–1986) – Ubi Caritas
  • Randall Thomson (1899 –1984) – Alleluja
  • Marcel Dupre (1886–1971) – O Salutaris op. 9 nr 1 (ze zbioru 4 motetów)
  • Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665/67–1734) – Gloria, Sanctus, Benedictus z Missa Paschalis
  • Johannes Brahms (1833–1897) – Geistliches Lied op. 30
  • Max Reger (1873 – 1916)

– „Ein feste Burg ist unser Gott” op.67

– „Ich sehe dich in tausend Bildern” op.105 nr 1
– „Lobe den Herren, den mächtigen König der Ehren” op.67

  • Improwizacje w stylu barokowym (3 opracowania na organy z oktetem)

– Uwertura w stylu francuskim (improwizacja)
– Forma kantatowa (improwizacja)
– Finał – forma aba’ (improwizacja)
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Fuga g–moll BWV 578
N
20.X, godz. 19.30, Kościół OO. Bonifratrów, Cieszyn „CZAR BAROKU”

ZESPÓŁ KAMERALNY IM.TELEMANNA
pod dyrekcją PIOTRA SADOWSKIEGO
AGNIESZKA BOCHENEK–OSIECKA – sopran

w programie:

  • Antonio Vivaldi (1678–1741) – Motet „Nulla in Mundo Pax sincera” (RV 630)

– „Nulla w mundo pax sincera”
– „Blando colore oculos Mundus decepit”
– „Spirat Anguis”
– „Alleluja”

  • Georg Friedrich Haendel (1685–1759) – Aria „Rejoyce, rejoyce” z oratorium Mesjasz
  • Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Aria „Ich esse mit Freuden mein weniges Brot” z kantaty 84
  • Antonio Caldara (1670–1736) – Sinfonia No.12 „La passione di Gesu Signor nostro”
  • Johann Pachelbel (1653–1706) – Kanon D–dur

21 X, godz. 18.00, Ośrodek kulturalno społeczny „Střelnice”, Czeski Cieszyn

„INSPIRACJA CHANSONEM”

PETR MALÁSEK – fortepian
JANA MUSILOVÁ – śpiew

BELADONA QUARTEK – żeński kwartet smyczkowy w składzie:

MARIE PŠENICOVÁ – skrzypce
JOLANA DVOŘÁKOVÁ – skrzypce
KATEŘINA HARNOŠOVÁ – altówka
PAVLA JAHODOVÁ – wiolonczela

w programie:

  • Prolog – Parlez moi d amour
  • Francis Lai (1932) / Věra Staňková – Muž a žena
  • Marguerite Monnot (1903–1961) /Pavel Kopta (1930 – 1988) – Milord
  • Gilbert Bécaud (1927–2001)/ Jiřina Fikejzová (1927) – Kvete růže
  • Jean Gold / Pavel Žák (1941) – Co mi dáš
  • Petr Malásek (1964) / Václav Kopta (1965)

– Sedím tu sama,

– Co se musí stát

  • P. Malásek / Petr Šiška (1965) – Milenka nevěsta – nevěsta milenka
  • P. Malásek / Václav Hrabě (1940–1969) – Déšť
  • P. Malásek / V. Kopta – Týden zázraků,

– Vzdálená přání

  • Charles Dumont (1929) / Pavel Kopta (1930–1988) – Petr a Lucie
  • Jaroslav Filip (1949 – 2000) / Milan Lasica (1940) – Čerešně
  • Jiří Suchý (1931) / Jiří Šlitr (1924–1969) – Barová lavice
  • George Gershwin (1898–1937) – Summertime
  • Francouzské šansony: Luis Aguile (1936–2009)

– Les trois cloches
– La goulante du pauvre Jean
– La vie en rose
– Je ne regrette rien

  • Zdeněk Rytíř (1944–2013) – Čím dál tím víc

22.X, godz. 19.00, Kościół św. Elżbiety, Cieszyn „Z MUZYKĄ PRZEZ WIEKI”

DOROTA BARAN–BŁASZCZYK – sopran
PIOTR ROJEK – organy

w programie:

  • Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Toccata i Fuga d–moll BWV 565
  • Reynaldo Hahn (1874–1947) – A Chloris
  • Marian Sawa (1937–2005) – Toccata Festiva
  • Feliks Mendelssohn–Bartholdy (1809–1847) – Wenn sich zwei Herzen scheiden op. 99 nr 4
  • Leon Boëllmann (1862–1897) – Suita gotycka
  • Giulio Caccini (1545–1618) – Ave Maria
  • Jehan Alain (1911–1940) – Litanies
  • Antonio Vivaldi (1678–1741) – Vedro con mio diletto, aria z op. Il Giustino
  • Piotr Rojek (1975) – Improwizacje opr. J. Rosamond Johnson

– Swing Low Sweet Chariot
– Nobody Knows De Trouble I See

23 X, godz. 19.00, Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Czeski Cieszyn KONCERT FINAŁOWY „STRUNY I PISZCZAŁKI”

ORKIESTRA KAMERALNA BOHUSLAVA MARTINŮ
LUKÁŠ HUTÍK – organy

w programie:   

  • Georg Friedrich Händel (1685–1759) – Concerto grosso h–moll op.6 č.12
  • Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788) – Koncert pro varhany a orchestr
  • Antonín Dvořák (1841–1904) – Preludium D–dur
  • Antonín Dvořák (1841–1904) – Serenada E–dur

Wstęp wolny!

Zostaw komentarz