Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

MZK: Do autobusu tylko w maseczce

Facebook Twitter

Kierowca ma prawo odmówić dalszej jazdy, jeśli wszyscy pasażerowie nie będą chronić siebie i innych- mówią w MZK i przypominają, że do autobusy tylko w maseczce ochronnej.

mat.prasowe/ MZK

Od czwartku (16.04.) mamy obowiązek zakrywania usta i nosa w przestrzeni publicznej. Można to robić nie tylko maseczką medyczną, ale także chustką czy szalikiem. Mandat za brak ochrony to nawet 500 zł.

Jeśli policjanci zauważą konkretną osobę bez maseczki czy innego przedmiotu zasłaniającego górne drogi oddechowe, najpierw pytają jaki jest powód. Zdarza się, że część osób posiada przeciwskazania medyczne i są z tego obowiązku zwolnione

– wyjaśnia asp. Halina Semik, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej w Jastrzębiu- Zdroju.

Regulacje dotyczące zasłaniania twarzy obowiązują oczywiście także w komunikacji zbiorowej. Kierowca autobusu może nie ruszyć z przystanku, jeśli pasażer znajdujący się wewnątrz pojazdu nie ma zakrytych ust i nosa. Może reagować, upominać, ale kontrola i ewentualne sankcje porządkowe to już rola policji.

Do tej pory nie mieliśmy zgłoszeń od kierowców czy pasażerów informujących o lekceważeniu przepisów przez inne osoby podróżujące autobusem

– informuje asp. Halina Semik.

O odpowiedzialnym zachowaniu pasażerów mówi także Adam Sowa, kierowca autobusu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej:

Zdarzają się pojedyncze przypadki, kiedy ktoś nie zasłania nosa i ust, ale wynikają one raczej z braku takiego nawyku. Po zwróceniu uwagi pasażerowie reagują ze zrozumieniem i stosują ochronę.

Sami kierowcy również mają obowiązek zakrywania ust i nosa, ale tylko wtedy, gdy przebywają poza kabiną lub wyznaczoną strefą bezpieczeństwa. Jeśli minimalna odległość 1,5 m nie jest zachowana, wówczas i oni zobowiązani są nakładać maseczkę. O zasłonięciu nosa i ust powinni pamiętać szczególnie przebywając w części autobusu przeznaczonej dla pasażerów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj