Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu są liczne groby, o które nikt nie dba [WIDEO]

Facebook Twitter

Jutro (1.11.) Wszystkich Świętych, dzień w którym pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Nie wszystkie groby są jednak wysprzątane, nie o wszystkich pamiętają, czy mogą pamiętać bliscy, czasem ich po prostu już nie ma.

Na największym raciborskim cmentarzu, który powstał pod koniec XIX wieku, Jeruzalem jest wiele takich miejsc. Mówi dzierżawca cmentarza, Bożena Deja:

Są to takie zazwyczaj poniemieckie nagrobki, gdzie na pewno potomkowie już nie żyją. Nikt o to nie dba, nie ma organizacji, która by zajęła się zadbaniem o te groby. Trochę szkoda, ponieważ są to bardzo piękne nagrobki, stanowią wartość historyczną, ale niszczeją niestety. Myślę, że fajnie by było gdyby ktoś zajął się opieką nad tymi grobami. Parafia partycypuje tutaj w kosztach remontu na cmentarzu. Mniejszość niemiecka wykazuje słabe zainteresowanie. Miasto nie interesuje się, być może dlatego, że jest to cmentarz parafialny.

Cmentarz jest ogromny, jego powierzchnia to ponad 7 hektarów, szacuje się, że grobów jest tam od 15 tysięcy do 20 tysięcy. Dzierżawca cmentarza sam stara się wyremontować niektóre zniszczone nagrobki:

Jeżeli te środki są, a jest taka sprawa na przykład księdza Gzika, jest tu pochowany, to ofiara stalinizmu. My wykonaliśmy pomnik temu księdzu, nagrobek granitowy, ponieważ był zapomnianą osobą, nikt się tym nie interesował. Pieniądze mamy tylko z pogrzebów. Nie mamy żadnych dotacji. Staramy się niektóre nagrobki odnawiać i przeprowadzać remonty.

Od zeszłego roku na raciborskim cmentarzu młodzież prowadzi także wyjątkową akcję – dodaje Bożena Deja:

Ta akcja już w zeszłym roku nabrała takiego tempa, młodzież Zakładu Poprawczego w Raciborzu stawiała znicze na nagrobkach tych wszystkich osób, (…) stawiali znicze, kwiaty. Tak chcieli uczcić pamięć tych osób.

Co ciekawe, jak twierdzi Bożena Deja, groby bywają zapomniane, czy nieposprzątane także z innego powodu:

W tej chwili ta tradycja odwiedzania cmentarzy zanika. Naprawdę młodzi ludzie wolą wirtualnie zapalić świeczkę, a nie odwiedzać cmentarze. Osoby starsze, które jeszcze żyją, dają radę, przychodzą na cmentarz i dbają o groby. Zapraszamy wszystkich, myślę, że cmentarz Jeruzalem jest przepięknym cmentarzem, wygląda jak park, gdzie można spędzić czas spacerując. (…)

Zobaczcie film z naszej wizyty na cmentarzu „Jeruzalem” w Raciborzu.

Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda raciborski cmentarz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj