Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Na Dzień Dziecka – oddział pediatryczny w Jastrzębiu [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Na Dzień Dziecka oddział pediatryczny. Taki właśnie prezent otrzymali mali pacjenci, ich rodzice, pielęgniarki i lekarze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu- Zdroju. Prace na oddziale zawieszono w kwietniu ubiegłego roku, powodem był brak lekarzy.

Przez rok chore dzieci wożone były do sąsiednich szpitali. Po ponad 12 miesiącach lekarze się znaleźli, znalazły się też pieniądze na remont pomieszczeń, do których 1 czerwca trafią pierwsi pacjenci. Na potrzeby oddziału zaadaptowano pomieszczenia na parterze, na dawnym oddziale rehabilitacji.

Na miejscu był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z pielęgniarką Moniką Niechaj oraz lekarzem Danutą Pabijasz:

Myślę, że rodzice będą zadowoleni, nie będą mieli już teraz powodów do tego, żeby się martwić przychodząc na oddział ze swoimi dziećmi. Opiekunowie oprócz tego, że mają wspaniałe zaplecze w postaci łazienek, pryszniców, mają własną kuchenkę. Jest to oddział dwudziestu łóżkowy, podzielony na dwie części. Jest to dziesięć łóżek dzieci starszych, w tym dwie izolatki oraz dwa stanowiska intensywnej opieki medycznej. Każda sala ma dostęp do tlenu oraz do próżnociągu. Druga część oddziału to oddział niemowląt i dzieci do lat trzech.

Co ważne na oddziale pediatrycznym zapewniona jest obsada lekarska – dodaje dr Danuta Pabijasz:

W tej chwili zapewniamy opiekę pacjentom, małym pacjentom przy współudziale sześciu lekarzy w tym pięciu specjalistów drugiego stopnia. Dwie osoby posiadają również podspecjalizację i ja również jestem pediatrą i alergologiem, koleżanka pediatrą i neonatologiem, dodatkowo wykwalifikowany i doświadczony personel pielęgniarski.

O powstaniu nowej pediatrii w jastrzębskim szpitalu mówiło się już od 6 lat. Na otwarciu nie mogło zatem zabraknąć Grażyny Kuczery, byłej dyrektor placówki, która zainicjowała powstanie oddziału:

Cieszę się ogromnie, że ten oddział zaczyna funkcjonować. Panie Redaktorze, pamięta Pan 2013 rok kiedy robiliśmy taką akcję „Piąty Element” to jest właśnie ten brakujący oddział pediatryczny w budynku głównym szpitala i od tego czasu było kilka projektów i gdzieś jakaś iskierka: zrobimy to tutaj i rzeczywiście się udało.

Radości z otwarcia oddziału nie krył Robert Rychel, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu- Zdroju:

Mamy obsadę inaczej byśmy nie otwierali oddziału. Ruszamy 1 czerwca, taki prezent na Dzień Dziecka, aczkolwiek wszystkim małym pacjentom życzę dużo zdrowia i żeby nie korzystali z naszych usług.

Radio 90: To jest oddział, który jest myślę marzeniem niejednego dyrektora.

Myślę, że tak. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby wyglądał na miarę 21 wieku. Personel też specjalnie dobieraliśmy w ten sposób, żeby poza kompetencjami medycznymi miał również kompetencje emocjonalne.

Zobacz jak wygląda nowy oddział pediatryczny:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj