StartWiadomości Wiadomości dnia Wideo

Na Dzień Dziecka – oddział pediatryczny w Jastrzębiu [WIDEO,FOTO]

Przez rok chore dzieci wożone były do sąsiednich szpitali. Po ponad 12 miesiącach lekarze się znaleźli, znalazły się też pieniądze na remont pomieszczeń, do których 1 czerwca trafią pierwsi pacjenci. Na potrzeby oddziału zaadaptowano pomieszczenia na parterze, na dawnym oddziale rehabilitacji.

Na miejscu był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z pielęgniarką Moniką Niechaj oraz lekarzem Danutą Pabijasz:

Myślę, że rodzice będą zadowoleni, nie będą mieli już teraz powodów do tego, żeby się martwić przychodząc na oddział ze swoimi dziećmi. Opiekunowie oprócz tego, że mają wspaniałe zaplecze w postaci łazienek, pryszniców, mają własną kuchenkę. Jest to oddział dwudziestu łóżkowy, podzielony na dwie części. Jest to dziesięć łóżek dzieci starszych, w tym dwie izolatki oraz dwa stanowiska intensywnej opieki medycznej. Każda sala ma dostęp do tlenu oraz do próżnociągu. Druga część oddziału to oddział niemowląt i dzieci do lat trzech.

Co ważne na oddziale pediatrycznym zapewniona jest obsada lekarska – dodaje dr Danuta Pabijasz:

W tej chwili zapewniamy opiekę pacjentom, małym pacjentom przy współudziale sześciu lekarzy w tym pięciu specjalistów drugiego stopnia. Dwie osoby posiadają również podspecjalizację i ja również jestem pediatrą i alergologiem, koleżanka pediatrą i neonatologiem, dodatkowo wykwalifikowany i doświadczony personel pielęgniarski.

O powstaniu nowej pediatrii w jastrzębskim szpitalu mówiło się już od 6 lat. Na otwarciu nie mogło zatem zabraknąć Grażyny Kuczery, byłej dyrektor placówki, która zainicjowała powstanie oddziału:

Cieszę się ogromnie, że ten oddział zaczyna funkcjonować. Panie Redaktorze, pamięta Pan 2013 rok kiedy robiliśmy taką akcję „Piąty Element” to jest właśnie ten brakujący oddział pediatryczny w budynku głównym szpitala i od tego czasu było kilka projektów i gdzieś jakaś iskierka: zrobimy to tutaj i rzeczywiście się udało.

Radości z otwarcia oddziału nie krył Robert Rychel, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu- Zdroju:

Mamy obsadę inaczej byśmy nie otwierali oddziału. Ruszamy 1 czerwca, taki prezent na Dzień Dziecka, aczkolwiek wszystkim małym pacjentom życzę dużo zdrowia i żeby nie korzystali z naszych usług.

Radio 90: To jest oddział, który jest myślę marzeniem niejednego dyrektora.

Myślę, że tak. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby wyglądał na miarę 21 wieku. Personel też specjalnie dobieraliśmy w ten sposób, żeby poza kompetencjami medycznymi miał również kompetencje emocjonalne.

Zobacz jak wygląda nowy oddział pediatryczny:

Zostaw komentarz