Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na Dzień Zwierząt o wolno żyjących kotach chronionych prawem

Facebook Twitter

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że koty wolno żyjące są chronione prawem. Na czym ta ochrona polega? Jak możemy pomóc potrzebującym zwierzętom? O to zapytaliśmy Ewę Niedziołko, członkinię Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Dużych i Małych "Cztery Łapy", oraz wolontariuszkę z Kot Sierot z Jastrzębia-Zdroju.

fot. Facebook/Koty Sieroty

Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku podaje, że koty wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Co to oznacza? Koty mogą przebywać tam, gdzie żyje ich populacja, nie mogą być wywożone czy przesiedlane.

Jakie interwencje zdarzają się najczęściej?

,,Powiem tak, priorytetem jest odławianie do sterylizacji i kastracji kotów wolnobytujacych, tak aby zapobiec nadmiernemu rozmnażaniu i poszerzaniu bezdomności kotów. Wiele z nich po zabiegu, odrobaczeniu i odpchleniu po kilku dniach wypuszczamy w miejscu bytowania. Tam są dokarmiane, tam mają zapewnione schronienie w postaci ocieplonych budek stawianych z ramienia UM Jastrzębie Zdrój i Stowarzyszenia „Cztery Łapy”.

Kociaki odłowione trafiają do domów tymczasowych na czas szukania domków stałych. Część dorosłych kotów również trafia do adopcji, jeśli pozwala na to ich temperament, lub są na tyle chore, że nie poradzą sobie na wolności” – pisze Pani Ewa

Co robić, kiedy widzimy kota potrzebującego pomocy?

‘’Mieszkańcy piszą do nas z prośbą o pomoc w odłowieniu kota, o pomoc w znalezieniu domku, o pomoc w leczeniu, o pomoc w udostępnianiu ich postów na naszej stronie. Nigdy nie pozostajemy obojętne na te prośby. W przypadku, kiedy ktoś widzi kota, który potrzebuje pomocy należy bezwzględnie powiadomić Straż Miejską, lub zadzwonić na 112. Trzeba dokładnie opisać sytuację, podać miejsce zdarzenia lub przebywania kota, który jest w niebezpieczeństwie. Jeśli świadek wydarzenia jest w stanie zabezpieczyć kota, tzn. zabrać ze sobą, przetrzymać na czas interwencji powinien to zrobić, jeśli nie – może zostawić miseczkę z karmą, wodą i ewentualnie kartonik, aby kotek mógł się schronić, np. przed zimnem.

Zawsze warto, jeśli jest taka możliwość zrobić zdjęcie kotu i wrzucić post na portale społecznościowe. Internet ma ogromną moc. Trzeba pamiętać, że koty są pod prawną ochroną i naszym obywatelskim obowiązkiem jest zapewnić im pokarm, wodę, a także schronienie – szczególnie w okresie jesienno – zimowym, a latem – obowiązkowo zapewnić dostęp do wody. Dzięki kotom ograniczamy populację gryzoni i domowych insektów – informuje Pani Ewa

Jak informuje nas Pani Beata, członkini Kot Sierot z Jastrzębia,,Mamy teraz wysyp maluszków i nie jesteśmy w stanie zapewnić im wszystkim domów”. Jeśli jesteście zainteresowani adopcją bądź pomocą – możecie dzwonić pod numer  tel. 501 606 171.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj