Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na granicznej Olzie w Cieszynie mieszkańcy wywiesili baner [LIVE]

Facebook Twitter

„Tęsknię za Tobą Czechu” taki napis po polsku i po czesku w piątek (20.03.) wpołudnie zawisł wzdłuż granicznej Olzy w Cieszynie.

Tęsknimy, Cieszyn to jeden organizm, jedno miasto, łączy nas bardzo wiele– mówi Stefan Mańka, jeden z organizatorów happeningu.

Jest to pewien wymiar akcji artystycznej, ale przejaw też tego, że czujemy się dziwnie, kiedy granica jest zamknięta- dodaje Marcin:

Nie możemy przekraczać tej granicy, która na co dzień dla nas była normalnym przejściem.

Radio 90: No właśnie. Ruch gwar do tej pory, teraz cisza, pustka, niewiele osób po drugiej stronie.

Niewiele osób, mamy nadzieję, że przez media społecznościowe dotrze nasz taki apel, że tęsknimy za nimi i wkrótce znowu się spotkamy. Myślę, że my tutaj żyjemy jako jedno miasto, jako jedna społeczność i te relacje mogły być różne, ale jednak mimo wszytko dalej jesteśmy braćmi. Nie możemy się widzieć z naszymi znajomymi, rodzinami. Na co dzień przedsiębiorcy nie mają czeskich klientów, że jest to ograniczone wszystko.

To była taka potrzeba chwili: dodaje wykonawczyni baneru, Magdalena Szadkowska:

Bez kosztów, na starych materiałach, które kiedyś służyły promocji naszej wspólnej, imprezy, które się odbywały na granicy, także jest to taka łączność z jednej strony.

Radio 90: Takie słowa prosto z serca płynące. Tęsknimy i chcemy być znowu razem.

Tęsknimy. Po tamtej stronie zostali nasi przyjaciele, z którymi się widywaliśmy. To nie był problem, żeby sobie przejść na tamtą stronę miasta. W zasadzie na tamtą stronę rzeki, bo to jest jedno miasto. Teraz ten kontakt został troszeczkę nam ucięty i tęsknimy.

Radio 90: To, co Pani powiedziała, ten baner ze wspólnej imprezy polsko-czeskiej.

Tak, jest to baner z biennale, które było w Wenecji Cieszynskiej , które tu się odbywało w 2012 roku. Była to wspólna impreza, wtedy też powstał pierwotny projekt tutaj instalacji wokół obu brzegów Olzy, gdzie te napisy były też w dwóch językach polskim i czeskim. Były troszeczkę inne, ten jest wyrazem tej chwili.

Jak wygląda banner nad rzeką, zobaczycie poniżej.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj