Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na kina w regionie trzeba jeszcze poczekać

Facebook Twitter

"Otworzymy się dopiero wtedy, kiedy zyskamy 100% pewność, że seanse w kinie Pegaz będą bezpieczne" - usłyszeliśmy od dyrektora Wodzisławskiego Centrum Kultury, Krzysztofa Jarocha.

Od 6 czerwca rząd pozwolił na otwarcie kin, teatrów, opery czy filharmonii. Ale to teraz, w czasie walki z epidemią koronawirusa, nie jest takie łatwe:

Chciałbym bardzo aby to było możliwe jak najszybciej, ale musimy oczywiście spełnić pewien rygor sanitarny i rygor wymogów związanych z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tej chwili przygotowujemy wydarzenia kulturalne w sieci, chcemy te wydarzenia organizować bez udziału publiczności – na początek. Kolejnym etapem będzie uruchomienie kina Pegaz, chcielibyśmy je uruchomić jak najszybciej, natomiast pośpiech nie jest tutaj wskazany, dlatego że musimy przygotować wszystkie procedury związane z oddaniem obiektu do użytku widzów. Również obiekt musimy przygotowywać fizycznie, wydzielić pewne strefy. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotkać się w wodzisławskim kinie Pegaz.

Sala widowiskowa w Wodzisławskim Centrum Kultury będzie mogła być wypełniona w połowie:

Planujemy w naszym systemie sprzedaży biletów wydzielenie konkretnych miejsc do sprzedaży. To będzie połowa widowni, będziemy siadać naprzemiennie. Oczywiście rządowe wytyczne zezwalają na kilka przypadków w których będzie można siąść obok siebie razem, to przede wszystkim najbliższa rodzina, czy opieka nad dzieckiem badź osobą niepełnosprawną. Wejście na obiekt będzie możliwe z zasłoniętymi ustami i nosem, będzie dezynfekcja rąk, będzie konieczne złożenie oświadczenia o stanie zdrowia, wtedy dopiero po ponownej dezynfekcji rąk będzie można wejść na widownie. Po zakończonym seansie będziemy wychodzić osobnym wyjściem,  tak żeby nie wracać do holu tylko wyjść bezpośrednio na zewnątrz.

W trakcie seansu widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos. Nie będzie można wnosić jedzenia ani napojów. Konieczne będzie podanie swoich danych: najprawdopodobniej będzie to imię i nazwisko oraz numer telefonu:

Te dane musimy pod rygorem pilnować. Po dwóch tygodniach one ulegają zniszczeniu. Będziemy zachęcać do tego, żeby przede wszystkim bilety kupować online przez nas system rezerwacji biletyna, dlatego żeby było jak najszybciej, jak najsprawniej. Osoby które będą wchodziły z biletami online będą mogły wejść poza kolejką, która będzie się ustawiać do kasy. Przy kasie również trzeba będzie zachować dystans 2 metrów. Będziemy również wyznaczać specjalne godziny kasy dla seniorów.

Żeby kino Pegaz w Wodzisławiu mogło ruszyć potrzebna będzie zgoda prezydenta i sanepidu. A już wiadomo, że od lipca wracają seanse Dyskusyjnego Klubu Filmowego Ekran w Teatrze Ziemi Rybnickiej, w podobnym reżimie, zajętych też będzie mogła być maksymalnie połowa miejsc na widowni. Nie ma natomiast decyzji o wznowieniu Kina Seniora w rybnickim teatrze.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj