Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na pomoc przedsiębiorcom. Mszana zwalnia z podatku

Facebook Twitter

Mszana zwalania z podatku od nieruchomości. W ten sposób gmina chce wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, których firmy zostały zamknięte na mocy rządowego zakazu (branża gastronomiczna, fryzjerska, usługi hotelarskie).

mat.prasowe

Na wczorajszej (28.05.) sesji Rada Gminy Mszana podjęła uchwałę przedstawioną przez wójta w sprawie wprowadzenia za część roku 2020 zwolnienia z podatku od nieruchomości grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Nie jesteśmy w stanie zwolnić z podatku wszystkich firm, ale chcemy wesprzeć przynajmniej te, które najbardziej ucierpiały. To i tak jest trudna decyzja, ponieważ dochody Gminy już są mniejsze od planowanych w związku ze zmniejszonymi wpływami z podatku od osób fizycznych.

– podkreśla wójt Mirosław Szymanek. Od początku roku do końca kwietnia wpływ do budżetu gminy z tytułu udziału w podatku dochodowym jest mniejszy o 300 tys. złotych. Mimo to Mszana, jako jedna z nielicznych gmin w regionie, podjęła decyzję o zwolnieniach.

Zdecydowaliśmy się wprowadzić ulgi na dwa miesiące i tylko dla tych firm, które faktycznie nie mogły prowadzić działalności, aby jakoś wspomóc przedsiębiorców, a jednocześnie nie obciążyć zbytnio budżetu. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że o zwolnienia będą się starały i inne firmy. Te sprawy będą jednak rozpatrywane indywidualnie, uchwała o zwolnieniach ich nie obejmuje.

– dodaje Mirosław Szymanek.

Możliwość wprowadzenia zwolnień od podatku od nieruchomości daje radom gmin art. 15p ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DZ.U. z 2020 r., poz. 374 i 568). Zapisy uchwały przewidują zwolnić z podatku od nieruchomości za okres kwiecień i maj 2020 roku grunty, budynki i budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warunkiem skorzystania z ulgi będzie nieposiadanie zaległości w podatku od nieruchomości na koniec 2019 roku.

Na posiedzeniu rady, które z powodu stanu epidemicznego kolejny raz odbyło się zdalnie, za pomocą systemu e-sesja, wprowadzono również w zmiany Wieloletniej Prognozie Finansowej i w budżecie Gminy na 2020 rok i wyrażono zgodę na zawarcie kolejnej umowy najmu z dotychczasowym najemcą, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość na okres oznaczony do lat 3.

Gmina Mszana dofinansuje również zakup komory dezynfekującej przeznaczonej do walki z koronawirusem dla Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc im. dr. Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śl. Przekaże na to 2.000 złotych (zamiast na zakup respiratora, o który wstępnie wystąpiła dyrekcja szpitala, ale okazało się, że koszt zakupu respiratora w całości pokryty został przez PGNiG TERMIKA w Jastrzębiu-Zdroju).

W związku z powyższym zaistniała konieczność zmiany uchwały Rady Gminy, czego dokonano na sesji. 2.000,00 zł przeznaczone zostanie na zakup komory dezynfekującej, a szczegółowe zasady udzielenia dotacji oraz sposób jej rozliczenia określi umowa zawarta z dotowanym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021