Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Na przekór nudzie. Wystawa w Galerii „Smolna”

Facebook Twitter

"Te zdjęcia powstały trochę na przekór nudzie i utartym wzorcom. Chodzi o to, by pokazywać rzeczy nieoczywiste" - mówi o swoich pracach Jacek Komorowski, współzałożyciel działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku Grupy Fotograficznej M6.

Fot. biblioteka.rybnik.pl

Jego zdjęcia od czwartku (30.08.) można oglądać w Galerii Smolna przy filii numer 8 rybnickiej biblioteki, zebrane pod wspólnym tytułem „Spontaniczne łamanie symetrii”:

Symetria niesie pewne niebezpieczeństwo – usypia wyobraźnię. Stajemy się spokojniejsi, tak nam to wszystko ładnie płynie, natomiast ja uważam, że zdjęcia powinny pobudzać wyobraźnię, powinny też generować interpretację widza. Widz powinien sam sobie zinterpretować obraz, który widzi. Jest to trudne przy zdjęciach figuratywnych, tam jest wszystko oczywiste. Natomiast mnie interesuje fotografia nieoczywista, dlatego taka, a nie inna formuła tej wystawy i tych zdjęć, które przygotowałem.

Zdjęcia powstawały w ciągu ostatnich 5 lat, na terenie całej Europy. Autor nie chce nic widzowi sugerować:

Zdjęcia nie są zatytułowane. Każdy, kto będzie chciał się przyjrzeć bliżej, chociażby jednemu obrazowi, niech sobie sam zinterpretuje to. Ja będę bardzo ciekaw tej interpretacji. Swego czasu wystawiałem zdjęcia w mediach społecznościowych i było to bardzo fajne i zaskakujące dla mnie, kiedy przeczytałem komentarz właśnie dotyczący fotografii, gdzie ja zupełnie coś innego miałem na myśli. Natomiast, ktoś to zinterpretował inaczej. Ja nie zakładam niczego. To jest poszukiwanie, więc jest ten element spontaniczności. (…)

Wernisaż wystawy zaplanowano na czwartek (30.08):

O godz. 18.00 będę miała przyjemność otworzyć wystawę prac fotograficznych wspólnie z Panem Jackiem. Jeszcze nie wiem, co będzie na tej wystawie. My mamy taki ogólny zarys tego, co chcemy pokazać. Jestem zafascynowana architekturą i to, co wybrałam to właśnie takie zdjęcia nieobrazkowe, niejednoznaczne, pobudzające myślenie i wyobraźnię. (…) 

Zaprasza Marzena Oleksy, kierująca filią numer 8 rybnickiej biblioteki, przy której działa Galeria Smolna. Wystawa fotografii Jacka Komorowskiego będzie czynna do połowy października.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020