Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na rybnickim deptaku wystawa prac dzieci, które namalowały smog dla premiera

Facebook Twitter

Pracę pocztą trafiły do szefa rządu. Część z nich można od wczoraj (09.05.) oglądać na rybnickim deptaku, przed Halo! Rybnik.

Co o swoich pracach mówią dzieci?

Premier Morawiecki co prawda nie przybył, ale z blisko godzinnym opóźnieniem pojawił się na wystawie Piotr Woźny, pełnomocnik rządu do spraw smogu. Jak mówił, ma nadzieję, że za kilka lat dzieci będą mogły malować czysty Rybnik:

Te rysunki są bardzo ważne, oglądamy je sobie w Warszawie i one na pewno nas motywują, żeby jeszcze intensywniej pracować. Ja bardzo Wam dziękuję za wysiłek. Mam nadzieję, że za kilka lat dzieci w Rybniku będą mogły rysować kolorami innymi niż czarne. 

Inicjatorką akcji była Małgorzata Gaszka, mieszkanka Rybnika:

Ja pochodzę z woj. Mazowieckiego. Ja 13 lat mieszkam w Rybniku, ten cały czas zmagam się z problemem. To pokazało mi, że świadomość rybniczan zmieniła się. Pomyślałam, że nie może być tak dalej, nie możemy siedzieć zamknięci w domach. Ja sprawdzam normy przed wyjściem. Napisałam do Pani z przedszkola mojego dziecka, przedszkole powiedziało, że pomysł jest świetny.

To bardzo dobra akcja – podkreślał Zbigniew Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego:

To ma wielki walor edukacyjny, bardzo się cieszymy, że powstała taka inicjatywa, że znalazła się mama, która wpadła na taki pomysł. Fantastyczny przekaz dla rządu. Mam nadzieję, że na wystawę przedstawiciel przyjechał z prezentem, czyli z dotacjami. Widzę, że smog kojarzy się dzieciom z kominem, z czarnym kolorem i z maską. One wiedzą, że trzeba się przed tym chronić.

Smog dla premiera namalowały dzieci z przedszkoli nr: 7, 11, 19, 22, 36 i 41, Społecznej Szkoły Podstawowej oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Przygoda”. W akcji pomagało również rybnickie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych. Na otwarciu wystawy na rybnickim deptaku był Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj