Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na Śląsku Cieszyńskim ruszają trzy projekty skierowane do dzieci i młodzieży

Facebook Twitter

Fajne rzeczy będą się działy się na Śląsku Cieszyńskim. Ruszają trzy projekty skierowane do dzieci i młodzieży. Jednym z nich jest "CichoSza", w ramach którego w szkołach podstawowych w Cieszynie powstać mają strefy relaksu dla uczniów.

fot. klimkin / pixabay.com

Pierwsza oaza spokoju ma być gotowa do września w Szkole Podstawowej nr 6. Dzieci i młodzież będą mogły szukać tam wyciszenia np. na przerwach:

Natalia Duraj: Także przed lekcjami albo po ich zakończeniu w momencie kiedy będą tego najbardziej potrzebowały, czyli na przykład jak będą napełnione negatywną energią, złymi emocjami, nabodźcowane hałasem ale nie ukrywam, że w głównej mierze patrzyliśmy na dzieci z takimi potrzebami specjalnymi, czyli z zespołem spektrum autyzmu czy zespołem aspergera. Założeniem był taki pomysł, że ta sala będzie inna niż wszystkie inne dostępne w szkole, czyli że nie będzie w niej ławek tylko miękka wykładzina, materace, hamak, który będzie dawał poczucie ogromnego bezpieczeństwa i wyciszenia się, dużo roślin i bardzo ciepłe kolory.

Mówi nauczycielka i pedagog w SP nr 6 w Cieszynie. Strefy ciszy mają służyć uczniom w każdym wieku. Z kolei w szkołach podstawowych w Pruchnej i Drogomyślu dzieci oraz młodzież będą szukać odpowiedzi pytania „Co drzemie w dżemie?” lub „Czy rośliny lubią konkurencję?”:

Joanna Spandel: Będziemy nagrywać filmy w których będziemy prezentować doświadczenia takie, które są skierowane dla starszych i młodszych dzieci. Czekamy żeby były troszeczkę poluzowane obostrzenia żebyśmy mogli się spotkać ale mamy nadzieję, że w takich małych grupach nam się to uda zrobić, podzielimy się rolami, będą aktorzy, scenarzyści, montażyści. Myślę, że uda nam się przygotować taki cykl filmów z doświadczeniami, które następnie na kanale będą umieszczane. Te ścisłe przedmioty nie są tymi najbardziej lubianymi przez dzieci ale to się zmienia, kiedy mają możliwość doświadczać tej wiedzy.

Przekonuje nauczycielka przedmiotów przyrodniczych w SP w Pruchnej oraz w Drogomyślu. A w Ochabach i nie tylko będą tworzyć kreatywne notatki wizualne z pomocą specjalnych markerów ekologicznych.

Anna Żerdka: To tak naprawdę można rysować wszystkim i po wszystkich rzeczach, które mamy pod ręką, nawet po starej gazetce z supermarketu czy po paragonie. Moje notatki są to notatki graficzne, czyli odcinamy troszeczkę tej treści i ubieramy niektóre ważne rzeczy w obrazy, ponieważ nasz mózg te obrazy zapamiętuje, szczególnie mózg dzieci który jest plastyczny i poszukuję takich metod nauki, które pozwolą uczyć się po swojemu, pozwolą rysować po tych zeszytach aby były one kolorowe, barwne, okraszone rysunkami, ikonkami, ludzikami, czy boksami- czyli takimi pojemnikami na tekst i wspomogą w ten sposób proces uczenia się.

Wyjaśnia autorka projektu pod nazwą „Mózg kocha obrazy”, w którym chodzi o nauczenie się w czasie specjalnych warsztatów jak myśli zamienić w rysunki, by łatwiej i skuteczniej zapamiętywać przyswajaną wiedzę z różnych dziedzin. Radio 90 trzyma kciuki za powodzenie tych projektów!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj